Super League : Μεγάλη ανατροπή και βαθμολογικό άλμα για τον ΟΦΗ

Χάρη σε ένα εκρηκτικό τελευταίο 20λεπτο, ο ΟΦΗ έκανε την ανατροπή κόντρα στον Λεβαδειακό και έφτασε τους 10 βαθμούς. Η διακοπή του πρωταθλήματος βρίσκει τους Βοιωτούς στην τελευταία θέση.

Σε ένα σημείο που έδειχνε πως δύσκολα θα άλλαζε το αποτέλεσμα ο Νέιρα μπήκε στο παιχνίδι με ένα γκολ και μια ασίστ οδήγησε την ομάδα σε μια νίκη με μεγάλη σημασία επί του Λεβαδειακού με 2-1.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το απόλυτο σοκ για τον ΟΦΗ καθώς στα πρώτα 50 δευτερόλεπτα του αγώνα ο Λεβαδειακός πήρε το προβάδισμα όταν ο Βράκας εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ντουρμισάι με κεφαλιά προς τα πίσω έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Παρά το γρήγορο γκολ του Λεβαδειακού, ο κόσμος ξεκίνησε να στηρίζει την ομάδα και δεν σταμάτησε να φωνάζει ενθαρρύνοντας τους παίκτες του ΟΦΗ μόνο που εκείνοι δεν μπόρεσαν ποτέ να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις του αγώνα. Ο Λεβαδειακός γύρισε πίσω από το κέντρο και ο ΟΦΗ είχε μια ανούσια κατοχή της μπάλας μέχρι το 30ο λεπτό με τους παίκτες του να ολοκληρώνουν το πρώτο ημίχρονο δίχως τελική προς την εστία του Μάρκοβιτς που πέρασε ένα ξεκούραστο 45λεπτο.

Η εικόνα του ΟΦΗ ήταν χείριστη στο πρώτο ημίχρονο με μηδέν μυαλό και δημιουργία και με έναν ανορθόδοξο τρόπο παιχνιδιού που δεν μπορούσε να γίνει καθόλου απειλητικός. Αντιθέτως ο Λεβαδειακός εμφανίστηκε περισσότερο ομάδα, ειδικά από το 30ο λεπτό και μετά που ισορρόπησε το παιχνίδι, κυκλοφόρησε με ψυχραιμία την μπάλα και δεν άφησε τον ΟΦΗ να απειλήσει ούτε στο ελάχιστο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ επιχείρησε να γίνει πιο πιεστικός πήρε περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια του και στο 58′ έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία όταν ο Ντουρμισάι βρέθηκε απέναντι στον Μάρκοβιτς έκανε το δυνατό σουτ με τον Σέρβο τερματοφύλακα να λέει όχι, στην συνέχεια της φάσης έχει γίνει καθαρό χέρι από τον Μπαχανάκ όμως Αγγελάκης και Γκορτσίλας δεν υπέδειξαν την παράβαση με τον αριστερό μπακ του Λεβαδειακού να σταματάει καθαρά την μπάλα με το χέρι.

Στο 70′ ο Νταμπράουσκας έκανε τριπλή αλλαγή περνώντας στο παιχνίδι Νέιρα, Ντιουσέ, Μπιφουμά και στην πρώτη φάση οι δύο πρώτοι δημιούργησαν το γκολ μετά την σέντρα του Τοράρινσον και ο Αργεντινός με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-1 για τον ΟΦΗ.

Μπιφουμά και Νέιρα αποδείχθηκαν χρυσές αλλαγές του Βάλντας Νταμπράουσκας και στο 83′ συνεργάστηκαν για το δεύτερο γκολ του ΟΦΗ με τον Αργεντινό να κάνει καταπληκτική κάθετη πάσα, ο Κονγκολέζος έκανε το γύρισμα σε κενή εστία και ο Ντουρμισάι έδωσε το προβάδισμα για τον ΟΦΗ. Συγκλονιστικός ο κόσμος, δεν σταμάτησε να φωνάζει ούτε λεπτό ακόμα και σε όλο το παιχνίδι όταν ο ΟΦΗ ήταν πίσω στο σκορ με αποτέλεσμα να βάλει μεγάλο λιθαράκι στην διάρκεια του.

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας) : Μανδάς, Λάρσον, Βούρος, Διαμαντής, Θοράρινσον, Περέα, Μεγιάδο (73′ Ντιουσέ), Μπουζούκης (62′ Τζου), Ντίκο (74′ Μπιφουμά), Μπαλογιάννης (74′ Μπαλογιάννης), Ντουρμισάι (87′ λ.τ. Στάικος)

Λεβαδειακός (Γιάσμινκο Βέλιτς) : Μάρκοβιτς, Τσάπρας, Βινίσιους, Χάμοντ, Μπαχανάκ, Βρακάς, Σκβάρκ (89′ Σακό), Βήχος, Γιαννιώτας, Νίκας, Δούμτσιος (79′ Πέτρε)