B ΕΠΣ Ημαθίας

Β ΕΠΣ Ημαθίας : Συγκεντρωτικά τα φύλλα αγώνων της 4ης αγωνιστικής, ο πίνακας των σκόρερς και η επόμενη αγωνιστική

Με την τέταρτη “στροφή” συνεχίστηκε την Κυριακή (13/11) το πρωτάθλημα της B Ερασιτεχνικής στην ΕΠΣ Ημαθίας, με τη διεξαγωγή έξι αναμετρήσεων.

Stats

1. Σημειώθηκαν συνολικά 17 γκολ σε έξι ματς. Οκτώ (8) σκόραραν οι γηπεδούχοι και εννιά (9) οι φιλοξενούμενοι.
2. Μοναδική ομάδα που κρατάει το απόλυτο στις νίκες είναι η Καβάσιλα, όμως δεν βρίσκεται στην πρώτη θέση, ένεκα του ρεπό της.
3. Το σκορ 3-3 με το οποίο έληξε το ματς στις Βαρβάρες (3-1 το ημίχρονο), είναι από τα πιο σπάνια στην κατηγορία. Το εντυπωσιακό (ή μάλλον απίστευτο θα λέγαμε…) είναι ότι τα τρία τελευταία χρονικά παιχνίδια που έληξαν έτσι, στο πρώτο 45λεπτο σημειώθηκαν πάνω από τα μισά τέρματα : ΑΕΠ Βέροιας – Εθνικός Ράχης  3-3 (2021/2022), Λευκάδια – Απόλλων Αγίου Γεωργίου  3-3 (2021/2022) και Νέα Γενεά Νικομήδειας – ΠΑΟ Παλατίτσια  3-3 (2019/2020).
4. ΜΑΣ Βεργίνα και Αχιλλέας Νάουσας αναμετρήθηκαν και πέρσι στη Γ Ερασιτεχνική, κερδίζοντας αμφότερες την άνοδο τους. Για τους γηπεδούχους μάλιστα, σκόραρε ξανά ο Φρίξος Μανωλόπουλος, όπως και στα δύο περσινό παιχνίδια (4-1 και 2-2)
5. Αυτή ήταν η 3η συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη του Ολυμπιακού Νάουσας επί της ΑΕΠ Βέροιας, μετά το περσινό 1-2 και το 1-3 της σεζόν 2019/2020 στην Α Ερασιτεχνική.
6. Ο Εθνικός Ράχης “‘έσπασε το ρόδι” στο φετινό πρωτάθλημα. Μάλιστα είναι η πρώτη νίκη των “κυανόλευκων” μετά από 9 περίπου μήνες (6/2/2002, 2-1 την ΑΕΠ Βέροιας), αν εξαιρέσουμε τα play out.