Basket League : Mε κυρίαρχο τον Παπαγιάννη πήρε το «διπλό» ο Παναθηναϊκός

Τις τέσσερις νίκες στη Basket League έφτασε ο Παναθηναϊκός καθώς επικράτησε με 99-82 της Καρδίτσας για την έκτη αγωνιστική του Πρωταθλήματος.

Με πρώτο σκόρερ τον Γιώργο Παπαγιάννη που σημείωσε 20 πόντους (10/10 δίποντα) και συνολικά πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης. Από την Καρδίτσα ο Μπέιτμον πέτυχε 22 πόντους.

To δικό του ξέσπασμα μετά τη βαριά ήττα από τη Φενέρ αναζητούσε ο Παναθηναϊκός, απέναντι στην Καρδίτσα που προσπάθησε να του βάλει δύσκολα. Οι «πράσινοι» έβρισκαν λύσεις επιθετικά και οι γηπεδούχοι όσο περνούσε η ώρα δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν. Με επιθετικές αιχμές του Μποχωρίδη και Λι οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς μπήκαν μπροστά στο σκορ, με συνέπεια να προηγηθούν με 27-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η Καρδίτσα, προσπαθούσε να φανεί ανταγωνιστική με τον Τζιμ Μπεχάιμ και τον Γιάννη Αθηναίου να βάζουν δύσκολα στους φιλοξενούμενους αλλά αυτή η εικόνα δεν κράτησε για πολύ. Οι «πράσινοι» με επιμέρους σκορ 29-12 ανέβασαν τη διαφορά στους 25 πόντους (56-31) στο 19’ με καλάθι του Γιώργου Καλαϊτζάκη.

Στην επανάληψη η εικόνα της αναμέτρησης δεν είχε πολλές εκπλήξεις, παρότι το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε στους γηπεδούχος που έκαναν επιμέρους σκορ 21-19. Οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου κατάφεραν να μειώσουν, την ίδια στιγμή που ο Ράντονιτς μοίραζε το χρόνο συμμετοχής με διαφορά την τελευταία περίοδο να πηγαίνει στους 21 πόντους στο (97-76). Κάπως έτσι ο Παναθηναϊκός έφτασε στην τέταρτη νίκη στη Βasket League ενόψει της διπλής αγωνιστικής που ακολουθεί την ερχόμενη εβδομάδα στην EuroLeague.

Tα δεκάλεπτα: 19-27, 38-57, 59-76, 82-99.