Basket League : Τέταρτη σερί νίκη για το Περιστέρι

Τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες και τις πέντε συνολικά στο πρωτάθλημα έφτασε το Περιστέρι καθώς επικράτησε με 85-79 του Λαυρίου για την έβδομη αγωνιστική της Basket League.

Η καλή παρουσία που είχε το Περιστέρι στη δεύτερη περίοδο του έδωσε ώθηση να ελέγξει το ματς και το έκανε μέχρι το τέλος. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Μίρο Μπίλαν με 14 πόντους ενώ από το Λαύριο που παραμένει χωρίς νίκη στη Basket League, ο Αρ Τζέι Κόουλ σημείωσε 24 πόντους και μοίρασε 9 ασίστ.

Me 42% (8/19) από τα 6.75 το Περιστέρι κατάφερε ν’ ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση στη διάρκεια του πρώτου μέρους με συνέπεια να πάει στο ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα με επτά πόντους διαφορά (43-36). Η εκκίνηση της αναμέτρησης πάντως, ήταν διαφορετική καθώς οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη επέβαλλαν τον δικό τους ρυθμό.

Με καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση προηγήθηκαν με 22-13 στο 8’, έπειτα από το έμμεσο τρίποντο του Φλαγκ. Όσα «έχτισε» μέχρι εκείνο το διάστημα το Λαύριο δεν είχαν ανάλογη συνέχεια. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τον ρυθμό τους και βρήκαν περισσότερες λύσεις επιθετικά, κάτι το οποίο είχε ως αποτέλεσμα να φέρουν ξανά το ματς στα ίσια (31-31), στα μέσα της δεύτερη περιόδου, με το εύστοχο τρίποντο του Δημήτρη Μωραΐτη. Η συνέχεια έγινε πιο απλή για το Περιστέρι που σε αυτό το δεκάλεπτο ολοκλήρωσε επιμέρους σκορ 23-10.

Μέσα από την άμυνα ζώνης προσπαθούσαν οι γηπεδούχοι να βάλουν δύσκολα αλλά οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη «διάβαζαν» σωστά τις επιθέσεις τους και μάλιστα με επιμέρους σκορ 12-7, προηγήθηκαν με 12 πόντους διαφορά (55-43) στο 25’ με καλάθι του Μπίλαν. Η συνέχεια δεν ήταν τόσο εύκολη για τους φιλοξενούμενους αφού το Λαύριο αντέδρασε με επιθετική αιχμή τον Αρ Τζέι Κόουλ. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους πέντε (62-57) λίγο πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου, παρά το γεγονός ό, τι συνέχισαν να είναι άστοχοι από τα 6.75.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης και στην τελευταία περίοδο. Παρά το γεγονός πώς το Λαύριο πίεζε για να επανέλθει, η ομάδα των δυτικών προαστίων, είχε συνεχώς απαντήσεις με πέντε παίκτες να τελειώνουν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων και το Περιστέρι να συνεχίζει το νικηφόρο σερί σε αντίθεση με το Λαύριο.

Tα δεκάλεπτα: 26-20, 36-43, 57-64, 79-85