Handball Premier : Διατήρησε το αήττητο και στη Νάουσα η ΑΕΚ

Η αήττητη πορεία της ΑΕΚ στη Handball Premier συνεχίστηκε και στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής, καθώς η Ένωση πέρασε άνετα από τη Νάουσα επικρατώντας του Ζαφειράκη με 21-30.

Η ομάδα του Αλέξη Αλβανού επέβαλλε εξαρχής το ρυθμό της και με τη δυνατή της άμυνα κατάφερε να πάρει μία διαφορά ασφαλείας από το πρώτο μέρος (9-16). Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ένατη νίκη τους που τους διατηρεί στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Η ΑΕΚ από νωρίς πήρε τα ηνία του αγώνα (2-8) και δεν… αγχώθηκε σε κανένα σημείο από τον Ζαφειράκη. Ο Ηλιόπουλος έκανε το 12-5 υπέρ της «Ένωσης», ενώ ο ίδιος σημείωσε το τελευταίο γκολ της ΑΕΚ με… buzzer beater, πριν τη λήξη του ημιχρόνου (9-16).

Στο δεύτερο μέρος, ο «Δικέφαλος» συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό. O Μαντάλινιτς σκόραρε το πρώτο γκολ της ΑΕΚ στην επανάληψη (10-17), ενώ ο Ζίβκβοτις διαμόρφωσε το 22-13 για την «Ένωση». Ο Ζαφειράκης δεν μπορούσε να «πιάσει» την ΑΕΚ, η οποία είχε ξεφύγει για τα καλά στο σκορ, με αποτέλεσμα να επικρατήσει 30-21.

Ο Θέμης Ηλιόπουλος με επτά γκολ ήταν ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ, ενώ από τον Ζαφειράκη πέντε τέρματα σημείωσε ο Μισαηλίδης.

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 2-6, 2-9, 5-11, 7-13, 9-16 (Ημ.), 10-17, 11-20, 13-22, 16-24, 19-27, 21-30.
Διαιτητές: Σαπανίδης-Ηλιάδης, Δίλεπτα: 1-9, Πέναλτι: 0/3-1/1

Ζαφειράκης Νάουσας (Δεληγιάννης): Αθανασίου 1, Μπόλας 1, Κανιζάι 1, Τζουβάρας, Τσαγκερας 1, Θεοδωρόπουλος 2, Μπουμπουλέντρας, Ρότζιος, Μισαηλίδης 5, Μπιλιούρης, Αποστολίδης 3, Μίλοβιτς 2, Βαφείδης 3, Τσάτσας, Δασκαλόπουλος, Λόλας 2.

ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 3, Τικ 1, Ζίβκοβιτς 4, Μαντάλινιτς 5, Νικολαΐδης, Αλμέιδα, Ηλιόπουλος 7, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 2, Άρσιτς, Καλόμοιρος, Σόκολιτς 1, Τσιτομπί 1, Λέμος 1, Κεδέρης 5.