Α1 Γυναικών : “Έπιασε” την Πυλαία στη δεύτερη θέση ο ΠΑΟΚ

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Α1 Χάντμπολ γυναικών ο ΠΑΟΚ, κερδίζοντας την Αναγέννηση Άρτας με 23-27.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά, πραγματοποιώντας ένα σερί τεσσάρων τερμάτων με τις Γκρμπάρσεβιτς, Μποριζόφσκα, Μπουράτο και Βράνσιτς να κάνουν το 0-4. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενες βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα, όμως οι παίκτριες του Δικεφάλου δεν έχασαν το προβάδισμα και την συγκέντρωση τους. Η Μπουράτο έκανε το 7-10, ενώ λίγο αργότερα οι «ασπρόμαυρες» άνοιξαν και πάλι την ψαλίδα του σκορ στα τέσσερα τέρματα, με τις Βράνσιτς και Γκρμπάρσεβιτς διαδοχικά να κάνουν το 8-12. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, με τις παίκτριες της Αναγέννησης στην εκπνοή του πρώτου μέρους να παίρνουν το προβάδισμα και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 15-14.

Στην επανέναρξη του αγώνα ο Δικέφαλος ανέβασε και πάλι στροφές. Με δύο γρήγορα γκολ των Ντίας και Βράνσιτς πέρασε μπροστά στο σκορ με 15-17, μετέπειτα οι γηπεδούχες ισοφάρισαν, όμως η Ριμπέιρο έκανε το 16-17. Έτσι συνεχίστηκαν τα απόμενα λεπτά του αγώνα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ. Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι η Βράνσιτς έκανε το 21-21 και αμέσως μετά έφερε ξανά τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ με 21-22. Ο Δικέφαλος βρήκε ξανά την συγκέντρωση του και με ένα τέρμα της Μποριζόφσκα και δύο συνεχόμενα γκολ της Γκρμπάρσεβιτς, πήγε το σκορ στο 22-25. Η Σεβδίλη βρίσκοντας δίχτυα δύο φορές, διαμόρφωσε το τελικό σκορ της αναμέτρησης σε 23-27.

Ο Δικέφαλος είχε για ακόμη μία φορά στο πλευρό του τον κόσμο του, ο οποίος βρίσκεται έμπρακτα δίπλα στα τμήματα χάντμπολ του ΠΑΟΚ και έδωσε σημαντική ώθηση στις «ασπρόμαυρες» ώστε να έρθει ένα ακόμα θετικό αποτέλεσμα.