Volley League : Ιστορική πρώτη νίκη του Άθλου Ορεστιάδας, 3-2 την Κηφισιά στο Ζηρίνειο

Πραγματικός άθλος από τον Άθλο Ορεστιάδας στον πρώτο αγώνα της 6ης αγωνιστικής της Volley League.

H ομάδα του Έβρου παρότι βρέθηκε να χάνει 1-0 σετ με όπλο το σερβίς και πρωταγωνιστές τους Κασαμπαλή, Κάι Ντε Πρα, Γκλάντστοουν και Αλγκούλ (χωρίς να υστερήσουν οι υπόλοιποι) νίκησε την Κηφισιά στο Ζηρίνειο με 3-2 σετ και σημείωσε την πρώτη της νίκη στην ιστορία της Volley League.

O αγώνας ήταν συγκλονιστικός, με εναλλαγές στο σκορ και τον Άθλο να δικαιώνεται για την επιμονή του στο σερβίς, στην καλή άμυνα και στις αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις. Ο Άθλος έδωσε το 4ο τάι μπρέικ σε 6 αγώνες στη Volley League και έπιασε τους 5 βαθμούς στο βαθμολογικό πίνακα.

Η Κηφισιά αγωνίστηκε με βασικό πασαδόρο τον Ρουσσόπουλο αντί του Κώστα Στιβαχτή αλλά το πρόβλημα ήταν η κακή υποδοχή. Επίσης στο 4ο σετ ο Οκοσάνοβιτς αποχώρησε με πόνους στη μέση και διαγώνιος επιστρατεύτηκε ο Παπαδόπουλος. Η Κηφισιά παρότι κυριάρχησε στο μπλοκ, πίεσε στο σερβίς, είχε “μαύρες τρύπες” στην υποδοχή και λίγες λύσεις στην επίθεση. Αυτή ήταν και η πρώτη εντός έδρας ήττα και συνολικά το τρίτο συνεχόμενο τάι μπρέικ στο πρωτάθλημα. Με τον βαθμό που πήρε ανέβηκε στους 11 στη βαθμολογία. Κορυφαίος της Κηφισιάς ήταν ο Τσέιβερς που σημείωσε 21 πόντους αλλά με ποσοστό αποτελεσματικότητας στην επίθεση 34% (15/44 επιθέσεις).

Στο πρώτο σετ του αγώνα Κηφισιά και Άθλος εναλλάσσονταν στο προβάδισμα και βρέθηκαν μαζί στο 8-8. Οι γηπεδούχοι με μπλοκ του Μαϊκόν και άσσο του Σπηλιώτη πήραν το προβάδισμα 11-8, ενώ στην εξέλιξη του σετ με άσσο ο Οκοσάνοβιτς διαμόρφωσε το 13-9.

Η ομάδα των βορείων προαστίων συνέχισε να έχει το έλεγχο και με διαδοχικά μπλοκ των Ρουσόπουλου ,Σπηλιώτη και Τσέιβερς πήρε «αέρα» 6 πόντων 18-12. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με κόντρα του Ντε Πρα και άσσο του Γκλάντστον μείωσαν 18-15, ενώ στη συνέχεια με μπλοκ του Αλγκιουλ «ροκάνισαν» και άλλο τη διαφορά 19-17. Καθοριστικά για την τελική έκβαση του σετ ήταν τα 2 συνεχόμενα μπλοκ του Σπηλιώτη σε Αλγκιούλ και Γκένοφ που έφεραν τους «κυανόλευκους» στο 21-17. Η Κηφισιά έφτασε σε πενταπλό σετ μπολ 24-19 μετά από λάθος σερβίς του Αλγιούλ και τελικά το κατέκτησε 25-21 με νέο λάθος σερβίς, αυτή τη φορά από τον Ντε Πρα.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο 2ο σετ με τον Άθλο να «χτίζει» νωρίς προβάδισμα 5-2 πιέζοντας την υποδοχή της Κηφισιάς. Η αθηναϊκή ομάδα αντέδρασε και με άσσο του Μαϊκόν και διαδοχικά λάθη του Ντε Πρα προσπέρασε 8-7. Ο Άθλος με άσσο του Γκλάντστον ανέκτησε το προβάδισμα 9-8, ενώ στη συνέχεια οι ομάδες πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το 12-12. Εκεί ο Άθλος με τον Ντε Πρα στο σερβίς ανέβασε ταχύτητα και 6 συνεχόμενους πόντους πήρε σημαντική διαφορά 18-12.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν 19-16 με άσσο του Ροσόπουλου, όμως στη συνέχεια Γκλαντστον Ντε Πρα έφεραν τον Άθλο στο 22-16. Η Κηφισιά πλησίασε ξανά στο – 3 (22-19) με μπλοκ του Ρικάρντο. Η ομάδα της Ορεστιάδας υπερασπίστηκε το προβάδισμα και έκλεισε το σετ 25-19 με πέναλτι του Αλγκιούλ.

Με την ψυχολογία στα ύψη οι παίκτες του Άθλου μπήκαν καλύτερα και στο τρίτο σετ και προηγήθηκαν με 5-2. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο στο φιλέ και πήραν «αέρα» πέντε πόντων 12-7 με «όπλο» το μπλοκ. Ο Άθλος με το «γκάζι» πατημένο αύξησε τη διαφορά στους 6 πόντους 15-9 με έξυπνο πλασέ του Κασαμπαλή. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μέχρι το +6 (20-13) με την Κηφισιά να «ανεβάζει στροφές» και με τον Τσέιβερς στην επίθεση και στο μπλοκ μείωσε 20-17. Ο Αλγκιούλ έβγαλε τον Άθλο από τη δύσκολη περιστροφή και τελικά η ομάδα της Ορεστιάδας πήρε το σετ 25-18 με επίθεση του Αλγκιούλ.

Στο 4ο σετ έμεινε στα «πιτ» ο Οκοσάνοβιτς με πόνους στη μέση, με τον Κώστα Χριστοφιδέλη να βάζει διαγώνιο τον Τσέιβερς και ακραίους τους Παπαδόπουλο και Ρικάρντο. Κηφισιά και Άθλος με ξεκίνησαν βρίσκοντας πόντους στο side out και τους γηπεδούχους να προηγούνται 7-6 με μπλοκ του Ρουσόπουλου. Ο Άθλος «απάντησε» και με τον Κασαμπαλή να παίρνει δύο άσσους προσπέρασε 10-7. Η Κηφισιά με τον Τσέιβερς να παίρνει κρίσιμες μπάλες ισοφάρισε 11-11 ξεσηκώνοντας το Ζηρίνειο. Μάλιστα ο Αμερικανός από τα 9 μέτρα «πλήγωσε» τον Άθλο διαμορφώνοντας το 15-13. Ο Ντε Πρα με τη… βοήθεια του φιλέ πήρε άσσο και ισοφάρισε 16-16, όμως στη συνέχεια το όμορφο πλασέ του Ρικάρντο και το μπλοκ του Ρουσόπουλου έφεραν την Κηφισιά στο 19-16. Ο Άθλος με τον Ριζόπουλο πλησίασε σε «απόσταση αναπνοής» 20-19 και ισοφάρισε 21-21 μετά από άουτ του Τσέιβερς. Ο Αμερικάνός με άσσο έδωσε διπλό σετ μπολ στην Κηφισιά 24-22 η οποία το κατέκτησε 25-22 με μπλοκ του Ρουσούπουλου οδηγώντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Εκεί η Κηφισιά προηγήθηκε 3-1, με τον Άθλο να απαντά άμεσα και να προσπερνά 7-5 με μπλοκ του Γκλαντστον στον Τσέιβερς. Η Κηφισιά βγάζοντας «πείσμα» ισοφάρισε 7-7 με τον Μαικόν και προσπέρασε 8-7 με κόντρα του Τσέιβερς.

Στην αλλαγή τερέν ο Ρουσόπουλος με νέο μπλοκ διαμόρφωσε το 9-7. Οι φιλοξενούμενοι παίρνοντας ενέργεια από εκπληκτική άμυνα του Ντε Πρα αρχικά μείωσαν 11-10 και στη συνέχεια ισοφάρισαν 11-11 βάζοντας «φωτιά» στο τάι μπρέικ. Οι φιλοξενούμενοι μετά από πόντο «θρίλερ» έφτασαν σε ματς μπολ 14-13 με μπλοκ του Γλαντστον. Ο Τσέιβερς με γρήγορη επίθεση το «έσβησε» ισοφαρίζοντας 14-14. Ο Άθλος έφτασε σε νέο ματς μπολ μετά από φιλέ του Αμερικανού των «κυανόλευκων» οι οποίοι πήραν τη νίκη με άσσο του Ντε Πρα 16-14.

Διαιτητές: Πρέντζας, Βουδούρης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Βαρατάσης, Αρβανίτης, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.