Handball Premier : Μεγάλη νίκη του Διομήδη στη Μίκρα, 26-20 τον ΠΑΟΚ (vid)

Καθηλωτικός ο Διομήδης Άργους στη Θεσσαλονίκη, επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του από την αρχή του αγώνα, ίσως στην καλύτερη και πιο ολοκληρωμένη εμφάνιση του μέχρι τώρα.

Με πάθος και ατσάλινη άμυνα και επίθεση φωτιά, οι “Λύκοι” απέκτησε μετά το 20ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου διαφορά ασφαλείας που συντήρησε και διεύρυνε, με την εξαιρετική τους εμφάνιση, στο δεύτερο μέρος.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Διομήδης πήρε σημαντικές βοήθειες από τον Τσιγαρίδα, και ένα μικρό προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, 2-5. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε το παιχνίδι, με τον Γιώργο Ελευθεριάδη επιθετικά και τον Γκιγκόφ αμυντικά να ηγούνται, 8-8. Ύστερα από εκείνο το σημείο, οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ, με την ομάδα του Άργους να έχει ένα μικρό προβάδισμα, 10-11. Στα τελευταία λεπτά, ο Δικέφαλος δεν είχε καλή αμυντική συμπεριφορά, ο Διομήδης το εκμεταλλεύτηκε αυτό, με το πρώτο μέρος να τελειώνει στο 11-14.

Στο δεύτερο μέρος, μπορεί ο ΠΑΟΚ να ήταν εκείνος που πέτυχε πρώτος γκολ, 12-14, ωστόσο ο Διομήδης «απάντησε» με 0-3 σερί, 12-17. Εμφανίζοντας νευρικότητα στο παιχνίδι του, χάνοντας παράλληλα πολλά σουτ από τα έξι μέτρα, ο Δικέφαλος προσπάθησε να μειώσει, 16-18. Ο Διομήδης κρατούσε το προβάδισμα, 18-20, το οποίο επέκτεινε σε κομβικό σημείο, 18-22.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με το τελικό 20-26 να πανηγυρίζεται δεόντως από τους φιλοξενούμενους.