Super League 2 : Επιτέλους νίκη για το Αιγάλεω

Με γκολ του Ηλία Τσιλιγκίρη το Αιγάλεω πέρασε νικηφόρα από τη Νέα Αλικαρνασσό επικρατώντας 1-0 του Ηροδότου στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Β ομίλου της Super League 2.

Η πρώτη νίκη του City στο πρωτάθλημα ήρθε στην Κρήτη. Το εντυπωσιακό γκολ του Τσιλιγκίρη από το 5ο μόλις λεπτό της αναμέτρησης αρκούσε στους “κυανόλευκους” του Θωμά Γράφα προκείμενου να κατακτήσουν το τρίποντο και να πανηγυρίσουν την νίκη που έψαχναν τις τελευταίες εβδομάδες.

Νίκη που εκτός από τους πολύτιμους βαθμούς, χαρίζει στην ομάδα μας ψυχολογία και αυτοπεποίθηση για τα επόμενα παιχνίδια.

Από την άλλη πλευρά, ο Ηρόδοτος συνεχίζει χωρίς βαθμό στο πρωτάθλημα, αφού παρά την προσπάθεια που έκανε σήμερα δεν κατάφερε να πάρει κάτι θετικό από το παιχνίδι.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Ηρόδοτος προσπάθησε να ισορροπήσει χωρίς όμως να χάσει την τεράστια ευκαιρία με αποτέλεσμα το 0-1 να παραμείνει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού ανέβασε την απόδοση της, με το Αιγάλεω να οπισθοχωρεί κρατώντας την κατοχή της μπάλας. Όσο περνούσε η ώρα το σύνολο του Φυντάνη πίεζε για το γκολ, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία με τον Φαλκάο για το 1-1, όμως η κεφαλιά του δεν βρήκε στόχο.

Στα τελευταία λεπτά ο Ηρόδοτος προσπαθούσε με βαθιές μπαλιές να κάνει το 1-1, όμως δεν τα κατάφερε με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 1-0, συνεχίζοντας να μην έχει βαθμό στην φετινή Super League 2.

Ηρόδοτος (Άλκης Πλουσής) : Κρόστα, Κριεζίου, Κυριακίδης, Μακρυδάκης, Τζούνιορ (65′ Πλιάτσικας), Ζιώγας (22′ λ.τ. Γκίνη), Μασάδο, Βρεττός, Φαλκάο, Φράγγος, Χαλκιαδάκης.

Αιγάλεω (Θωμάς Γράφας) : Σικαλιάς, Μπούσης, Παπανικόλας, Δημούτσος, Σταματάκης, Τσιλιγκίρης, Τσίτσαρης, Φουρλάνος, Κολλάς, Μπαστιάνος, Χοτζάλι (ενημερώνονται οι αλλαγές)