Γ Εθνική : Σπουδαίο διπλό με Πουρναρά για τον Θερμαϊκό

Πολύτιμο τρίποντο στη Ξάνθη για τον Θερμαϊκό Θέρμης, που με γκολ του Πουρναρά στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ανέβηκε στην 4η θέση του 1ου ομίλου της Γ Εθνικής.

Από την άλλη πλευρά, ο Ορφέας των αρκετών και σημαντικών απουσιών, δεν κατάφερε να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα κόντρα στους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα, εφάρμοσαν ένα πολύ επιθετικό πλάνο.

Ήταν αυτοί που είχαν σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του ματς την κατοχή της μπάλας και που τελικά κατάφεραν να μετατρέψουν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν σε γκολ. Ο Ορφέας στο δεύτερο μέρος παρά το γκολ που δέχτηκε, προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο λίγο η αστοχία των παικτών του, λίγο ο πρώην γκολκίπερ των τμημάτων Υποδομής του ΑΟΞ, Νεόφυτος Σαββίδης και λίγο η κακή τελική πάσα, είχαν ως αποτέλεσμα το 0-1 να παραμείνει μέχρι τέλους.

Το ματς είχε αρκετή ένταση, δυνατές μονομαχίες, ιδιαίτερη τακτική προσέγγιση, αλλά λιγοστές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Στην πρώτη από αυτές στο 15ο λεπτό, έπειτα από σέντρα του Ιωαννίδη από τα δεξιά και αδράνεια της άμυνας του Θερμαϊκού, ο Μελισσόπουλος δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα μέσα από την μικρή περιοχή, έπειτα από την ασταθή επέμβαση του Σαββίδη. Ενώ, στο 31ο λεπτό και πάλι ο Ιωαννίδης, που ήταν από τους πρωταγωνιστές των γηπεδούχων, είδε τον Μουτζούρη να προβαίνει σε μια καίρια προβολή στο δυνατό διαγώνιο σουτ που επιχείρησε και είχε κατεύθυνση προς την εστία.

Στο 48ο λεπτό σημειώθηκε το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση. Έπειτα από ένα κόρνερ των φιλοξενούμενων και προσωρινή απομάκρυνση των παικτών του Ορφέα, ο Πουρνάρας είδε την μπάλα να του “στρώνεται” στο ύψος της περιοχής και με ένα φοβερό, άπιαστο σουτ στο αριστερό “παραθυράκι” του Γεωργούση, τον νίκησε για το 0-1. Ο Ορφέας αντέδρασε και στο 52′ ο Σαββίδης έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ το ωραίο σουτ του Ιωαννίδη, κρατώντας το μηδέν. Στο υπόλοιπο του αγώνα ο Ορφέας δεν κατάφερε να απειλήσει με αξιώσεις, ενώ η ομάδα της Θέρμης είχε δύο ακόμα σημαντικές ευκαιρίες για γκολ, με τον Μαυρόπουλο στο 53′ να προλαβαίνει την ύστατη στιγμή των Γεωργιάδη πριν πλασάρει και τον Δεινόπαππα στο 88′ να σουτάρει ψηλά, από πλεονεκτική θέση.

Ορφέας Ξάνθης (Μπάμπης Χατζημεστής) : Γεωργούσης, Κριεζής, Κατρανίτσας, Παπαστεφάνου, Παπαδόπουλος, Μαυρόπουλος, Ιωαννίδης, Αλαγκιοζίδης (63′ Κουκουρίγκος), Μελισσόπουλος (71′ Κόντο Αχμέτ), Τορομανίδης, Πασχαλάκης.

Θερμαϊκός Θέρμης (Κώστας Καζάνας): Σαββίδης, Μπάρδας, Κουρέλας (87′ Κυριακίδης), Μουτζούρης, Τσιάτσιος (81′ Αναστασιάδης), Σάλιαρης, Πουρνάρας (81′ Αμαραντίδης), Αθανασιάδης (87′ Παβλιάκης), Μπαλικτσής (52′ Δεινόπαππας), Παπαδόπουλος, Μπέσσας.