Πρώτα «σφράγισε» την πρόκριση και μετά πήρε και τη νίκη στο τάι μπρέικ ο Παναθηναϊκός!

Την πρόκριση στη φάση των «32» του Challenge Cup Γυναικών πήρε ο Παναθηναϊκός, καθώς το «τριφύλλι» επικράτησε και στο δεύτερο αγώνα της Πφέφινγκεν με 3-2 σετ και σε συνδυασμό με το 3-0 του πρώτου αγώνα «σφράγισε» το εισιτήριο στην επόμενη φάση.

Το «τριφύλλι» συνάντησε δυσκολεύτηκε αρκετά, έχασε το πρώτο σετ, όμως γύρισε «τούμπα» το ματς και με τα δύο επόμενα σετ που εξασφάλισε πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης. Στο τέλος, λύγισε την ελβετική ομάδα και ντούμπλαρε τις νίκες του, επικρατώντας στο τάι μπρέικ με 3-2 σετ.

Επόμενος αντίπαλος για τον Παναθηναϊκό η γαλλική Ναντ, με το πρώτο παιχνίδι να γίνεται στη Γαλλία στις 20 Δεκεμβρίου.

Η Μάρθα Ανθούλη με 24 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ του Παναθηναϊκού και του αγώνα, η Αντόρα Ανάε σταμάτησε στους 20 με 4 μπλοκ, ενώ πολύ καλή εμφάνιση, ιδιαίτερα στην επίθεση έκαναν οι κεντρικές Ειρήνη Χατζηευστρατιάδου (15π.) και Σοφία Μέντιτς (14π.).

Τα σετ: 31-29, 23-25, 15-25, 25-23, 13-15.

Παναθηναϊκός (Μπράνκο Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 15 (14/19 επ., 1 μπλοκ), Ανάε 20 (15/35 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 31% υπ. – 18% άριστες), Γκρότους 10 (7/24 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ. – 33% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1/2 επ.), Ανθούλη 24 (22/47 επ., 2 μπλοκ), Μέντιτς 14 (9/14 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 59% υπ. – 37% άριστες), Ίβκοβιτς, Νικολογιάννη 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 43% υπ. – 14% άριστες), Μεταξά 1 (1/2 επ.), Μερκούρη.