Μεγάλη μάχη στο Ισραήλ ο ΠΑΟΚ, όλα για όλα στον επαναληπτικό

Για τον πρώτο αγώνα της φάσης των «16» του CEV Challenge Cup, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στο Ισράηλ, οπού και αντιμετώπισε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, γνωρίζοντας την ήττα με 3-1.

Ο “δικέφαλος” παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Γιόρνα, Κόστα, Βουλκίδη, Ράπτη, Βαν Ντεν Ντρις, Ουόλς και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα στο πρώτο σετ, με τις δύο ομάδες να κάνουν πολλά λάθη στο σερβίς, 8-7. Οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ μέχρι και το 11-11, με την Maccabi να κάνει ένα 2-0 σερί. 13-11. Ο Δικέφαλος έβγαλε αντίδραση, κρατώντας την υποδοχή του και παίρνοντας σημαντικές μπάλες από τον Βαν Ντεν Ντρις, 16-16. Η εξέλιξη του πρώτου σετ ήταν συναρπαστική καθόλη την διάρκεια του, με τους γηπεδούχους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα, 23-21, και τον ΠΑΟΚ να επιστρέφει χάρη στα καλά σερβίς του Γιόρνα, 23-23. Με Ράπτη ο ΠΑΟΚ πήρε το πρώτο σετ μπλοκ, 23-24, ωστόσο οι γηπεδούχοι έστειλαν το σετ σε… παράταση, 24-24. Στην «παράταση» ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που εμφάνισε ψυχραιμία στο παιχνίδι του, και εκμεταλλευόμενος τα λάθη των Ισραηλινών, άνοιξε τον… χορό των σετ με 25-27, 0-1.

Με ψυχολογία, ύστερα από την κατάκτηση του πρώτου σετ, μπήκε ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο, παίρνοντας μία μικρή διαφορά, 3-5. Οι Ισραηλινοί με σερί πήραν… κεφάλι στο σκορ, 7-5, με τον Μιλενκόσκι να καλεί σε τάιμ-άουτ. Η διαφορά συνέχισε να είναι στις… τάξεις των τριών πόντων, 11-8, με τον ΠΑΟΚ να βγάζει αντίδραση και χάρη στα καλά σερβίς του Γιόρνα να μειώνει στον πόντο, 11-10. Στα μέσα του σετ η Maccabi πήρε και πάλι προβάδισμα τριών πόντων, 16-13, το οποίο στη συνέχεια επέκτεινε, 19-14. Ο Μιλενκόσκι πέρασε σ’ εκείνο το σημείο τον Σωτηρίου αντί του Ράπτη, και ο Δικέφαλος έβγαλε αντίδραση μειώνοντας στον πόντο, μετά από δύσκολη επίθεση του Γιόρνα, 20-19. Στην επόμενη φάση, μπορεί μετά το σερβίς του Βαν Ντεν Ντρις η μπάλα να έσκασε καθαρά μέσα, ωστόσο ο διαιτητής υπέδειξε άουτ, κάνοντας το 20-20 σε 21-19. Σ’ εκείνο το σημείο η συγκέντρωση χάθηκε, με το δεύτερο σετ να καταλήγει στην Maccabi με 25-22.

Φανερά επηρεασμένος από την κατάληξη του δεύτερου σετ, ο ΠΑΟΚ δεν μπήκε καλά στο τρίτο, και σε συνδυασμό με τα πολύ καλά σερβίς του Σαφόνοφ, η Maccabi πήρε σημαντικό προβάδισμα, 8-1. «Πληρώνοντας» το κακό ξεκίνημα, ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να επιστρέψει στο σετ, μ’ εκείνο να καταλήγει στους γηπεδούχους με 25-17.

Συναρπαστική ήταν η εικόνα του τέταρτου σετ, με τις δύο ομάδες να προσφέρουν μοναδικό θέαμα. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τους γηπεδούχους να έχουν σε πολύ καλή μέρα τον Σαφόνοφ, και τον ΠΑΟΚ τους Βαν Ντεν Ντρις και Γιόρνα. Σε κρίσιμο σημείο ο Ολλανδός ακραίος του Δικεφάλου έβαλε τον ΠΑΟΚ στο παιχνίδι, κάνοντας το 22-20 σε 22-22. Στην συνέχεια δουλειά έπιασε ο Ράπτης, ο οποίος με επιθετικό κρεσέντο, έστειλε το σετ σε… παράταση, 24-24, και στην συνέχεια έδωσε το πρώτο σετ πόιντ, 24-25. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκοράρισμα, με την Maccabi να «σβήνει» τα σετ πόιντ του ΠΑΟΚ, και τον Δικέφαλο τα ματς πόιντ των Ισραηλινών. Την πολύ καλή εικόνα του παιχνιδιού «σημάδεψε» μία πεντακάθαρη φάση υπέρ του ΠΑΟΚ, καθώς αντί για καθαρό μπλοκ-άουτ σε επίθεση του Βαν Ντεν Ντρις, οι διαιτητές είδαν άουτ, με το 32-30 να δίνει τη νίκη στην Maccabi.

Οι διαμαρτυρίες στο «στρατόπεδο» του ΠΑΟΚ ήταν έντονες, ωστόσο οι διαιτητική δυάδα… σαστισμένοι από την απόφαση, διατήρησαν την αρχική απόφαση τους.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι, την Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου και ώρα 16:30, εκτός έδρας, απέναντι στον Παναθηναϊκό, στο πλαίσιο του πρώτου αγώνα της φάσης των «8» του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς».