Super League 2 : “Έσπασε το ρόδι” ο Ηρόδοτος

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα κατάφερε να πανηγυρίσει ο Ηρόδοτος, επικρατώντας με ανατροπή εκτός έδρας του ΠΑΟ Ρουφ με 1-2 για την 5η αγωνιστική της Super League 2.

Η ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού μπήκε ορεξάτη στον αγωνιστικό χώρο πιέζοντας να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης, ωστόσο οι ευκαιρίες που δημιούργησε δεν μπόρεσαν να βρουν εστία. Μετά την συμπλήρωση του 20λεπτου, ο ΠΑΟ Ρουφ κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι, χάνοντας μάλιστα σπουδαία ευκαιρία στο 33′ με τον Κονέ, όμως η προσπάθεια του σταμάτησε στο δοκάρι του Κρόστα.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς για την επανάληψη.

Με το… καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου ο ΠΑΟ Ρουφ κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με τον Τσιάβο να πιάνει στο 50′ δυνατό σουτ κάνοντας το 1-0. Η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε ούτε ένα λεπτό, αφού ο Ηρόδοτος βρήκε άμεσα γκολ ισοφάρισης με τον Μακριδάκη να σουτάρει και να κάνει το 1-1.

Η ψυχολογία ήταν με το μέρος της Κρητικής ομάδας και στο 55′ έγινε η ολική ανατροπή. Πιο συγκεκριμένα ο Ηρόδοτος έφερε τούμπα το ματς σε λιγότερο από 3 λεπτά, όταν ο Σαρρής έδωσε στον Κυριακίδη με τον τελευταίο να σουτάρει και να κάνει το 1-2.

Ο ρυθμός ήταν εντυπωσιακός με την μπάλα να πηγαίνει πάνω, κάτω, ωστόσο ο Ηρόδοτος έδειξε ψύχραιμος, παθιασμένος και συγκεντρωμένος καταφέρνοντας να πανηγυρίσει τη νίκη μετά το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης.

ΠΑΟ Ρουφ (Ισίδωρος Σταυριανός) : Κουνάδης, Βενάρδος, Κατσούλης, Ντανκέου, Πανουργιάς, Παπουτσογιαννόπουλος, Σμίλτος, Ζαχαρός, Καλλέργης, Ζαφειράκης, Τσιάβος (ενημερώνονται οι αλλαγές)

Ηρόδοτος (Ηλίας Φυντάνης) : Κρόστα, Κριεζίου, Κυριακίδης, Μακρυδάκης, Σαρρής, Σουρνάκης, Τζούνιορ, Μασάδο, Βρεττός, Γκίνη (38′ λ.τ. Φράγκος), Χαλκιαδάκης