Super League 2 : Η Ηλιούπολη υποχρέωσε την Παναχαϊκή στην πρώτη της ήττα

Μια πολύ σημαντική νίκη πανηγύρισε σήμερα η Ηλιούπολη, που νίκησε την Παναχαϊκή και ανέβηκε στην κορυφή του 2ου ομίλου της Super League 2.

Η ομάδα της Αττικής, έχοντας ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, υποχρέωσε την ομάδα της Πάτρας στην πρώτη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα και παράλληλα απέκτησε ακόμη καλύτερη ψυχολογία ενόψει της συνέχειας.

Στο πρώτο ημίχρονο η Παναχαϊκή μπήκε πιο αποφασιστικά στο γήπεδο, έχοντας τον έλεγχο και πατώντας με αξιώσεις την περιοχή της Ηλιούπολης. Στο 5′ η κεφαλιά του Τριανταφυλλάκου πέρασε άουτ, ενώ στο 8′ ο Αλεξόπουλος είχε μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, με το σουτ του ωστόσο να καταλήγει στην πλάγια πλευρά των διχτύων του Περιστερίδη. Στο 10, ο Τσακμάκης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα μετά από ασίστ του Κέρη, ωστόσο ο β’ βοηθός υπέδειξε τον παίκτη σε θέση οφσάιντ. Στο 13 ο Έμπερτ αστόχησε με κεφαλιά μετά από σέντρα του Βάρκα, ενώ στο 23 ο Carlos με ένα δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ. Μετά το πρώτο ημίωρο η Ηλιούπολη έβγαλε αντίδραση και σκόραρε στο 33 με ένα εξαιρετικό σουτ του Τριανταφυλλάκου έξω από την περιοχή, ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Hebert σημείωσε το 2-0 με σουτ μέσα από την περιοχή.

Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρξε μεγαλύτερη ισορροπία στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να παίζουν πιο συντηρητικό ποδόσφαιρο. Στο 53′ ο Καρακλάιτς πραγματοποίησε ένα σουτ το οποίο δεν ανησύχησε τον Κώστα Περιστερίδη, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο Liporace μείωσε σε 2-1 μετά από κόρνερ του Κέρη. Στο 72′ ο Κέρη είχε μια καλή ευκαιρία, ωστόσο έστειλε τη μπάλα άουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο Βάρκας έστειλε τη μπάλα λίγα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Θεοδωράκη με όμορφη ενέργεια. Στο 79΄ ο Τσαφταρίδης πραγματοποίησε μια πολύ όμορφη ατομική ενέργεια μέσα στην αντίπαλη περιοχή, ωστόσο μετά από κόντρες το σουτ του κατέληξε κόρνερ. Στο 81′ ο Liporace έχασε μοναδική ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του ωστόσο έστειλε τη μπάλα άουτ εξ επαφής, ενώ στο 86′ ο Τσαφταρίδης είχε και άλλη ευκαιρία να σκοράρει με τον Θεοδωράκη να λέει «όχι» σε σουτ μέσα από την περιοχή.

ΠΑΕ Ηλιούπολη (Νίκος Παντελής): Περιστερίδης, Πολίμος (90′ Ανδρέου), Μπουσάι, Μουριέλ, Γκοτσούλιας, Τσαφταρίδης, Βάρκας, Τριανταφυλλάκος, Φελίπε (70′ Ντίαζ), Βάρκας (77′ Κρέτσι), Μπαστακός.

Παναχαϊκή (Σούλης Παπαδόπουλος): Χ. Θεοδωράκης, Στεργίδης (90′ Ρουγκάλας), Λαρέα, Τσακμάκης, Λιποράσε, Κάρλος (82′ Μαραθωνίτης), Μπουρλάκης (59′ Χαντί), Τσιάρας (59′ Κωνσταντακόπουλος), Κέρι, Αλεξόπουλος, Ν. Καρακλάιτς (46′ Π. Καρακλάιτς)