Super League 2 : Ο Πανσερραϊκός “έσπασε” το αήττητο του Παναθηναϊκού Β στο ντεμπούτο Δερμιτζάκη

Ο Πανσερραϊκός επέστρεψε στις νίκες στο ντεμπούτο του Παύλου Δερμιτζάκη στον πάγκο, δηλώνοντας “παρών” στο πρωτάθλημα της Super League 2.

Οι “κόκκινοι”, παρά τις πολλές απουσίες, έδειξαν αποφασιστικότητα και μαχητικότητα μέχρι το τελευταίο λεπτό και απέδρασαν από τη Ριζούπολη με 0-1, υποχρεώνοντας παράλληλα και τον Παναθηναϊκό Β΄ στην πρώτη του ήττα.

Σημαντικές απουσίες (εννιά συνολικά) είχαν και οι “πράσινοι” και χρειάστηκε ένα γκολ στο 85’ για να γνωρίσουν την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι είχε χαμηλό ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να είναι προσεκτικές, να κυκλοφορούν υπομονετικά την μπάλα και να προσπαθούν να βρουν χώρους για να επιτεθούν.

Οι “κόκκινοι” ξεκίνησαν τον ματς παίρνοντας την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσαν να απειλήσουν κυρίως από τα άκρα. Στο 3′ μετά από ατομική προσπάθεια και σουτ του Κανίς από πλάγια θέση, ο Ξενόπουλος αναγκάστηκε να παραχωρήσει κόρνερ, ενώ στο 13΄ μετά από εκτέλεση φάουλ ο Καρασαλίδης σούταρε άουτ μέσα από την περιοχή. Η σερραϊκή ομάδα είχε μία συνεχή υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο και δεν επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να απειλήσει ουσιαστικά με εξαίρεση ένα σουτ του Μπιλάλ στο 18′ που απομάκρυνε ο Γιαννίκογλου και κάποιες προσπάθειες των Μαρτίνη, Σερπέζη, Εμπό, που δεν είχαν καμία τύχη, ωστόσο δεν μπορούσε και να φανεί δημιουργική δείχνοντας ότι χρειάζεται κάτι διαφορετικό προκειμένου να απειλήσει την αντίπαλη εστία. Στα τελευταία λεπτά ένας συνδυασμός των Κανίς και Σαϊντ έφερε ένα αδύναμο σουτ του τελευταίου στο 41΄, ενώ στο 45΄ μία εκτέλεση φάουλ του Μούργου απομακρύνθηκε από την άμυνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανσερραϊκός εμφανίστηκε αποφασισμένος να πάρει το ματς. Ανέβασε ρυθμό και ένταση και αφού στο 48′ ο Γιαννίκογλου κατέβασε εντυπωσιακά ένα σουτ του Εμπό από το ύψος της περιοχής, στη συνέχεια… η Ριζούπολη έγειρε με τους “κόκκινους” να γίνονται ολοένα και πιο πιεστικοί. Στο 50′ ο Στίνα με σουτ μέσα από την περιοχή ανάγκασε τον Ξενόπουλο σε εκπληκτική επέμβαση, ενώ στο 55′ ήρθε και ακόμη μεγαλύτερη ευκαιρία με τον Μούργο να βρίσκει τον Κανίς αμαρκάριστο στην μικρή περιοχή, ωστόσο η προβολή του Μαροκινού έστειλε την μπάλα άουτ.

Οι “πράσινοι” που μόνο σε κάποια αντεπίθεση μπορούσαν να δημιουργήσουν πρόβλημα, απείλησαν στο 66΄ με σουτ του Εμπό μετά από εκτέλεση κόρνερ, ωστόσο ο Γιαννίκογλου μπλόκαρε τη μπάλα και στο 69′ ο Σαΐντ που έδωσε μάχες μέσα στην περιοχή κέρδισε πέναλτι, όταν μετά από κάθετη πάσα του Κανίς τσίμπησε την μπάλα μπροστά από αντίπαλο του και ανατράπηκε. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος, ωστόσο μετά από τέσσερις προηγούμενες με επιτυχία, αυτή τη φορά είδε τον Ξενόπουλο να πέφτει στην αριστερή του γωνία και να αποκρούει, με τον Μούργο από πολύ πλάγια θέση να μην μπορεί να εκμεταλλευτεί το “ριμπάουντ”.

Ωστόσο οι “κόκκινοι” δεν πτοήθηκαν, αλλά συνέχισαν να πιέζουν και να επιμένουν και στο 77′ ο Σαΐντ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, καθώς βρέθηκε μόνος μέσα στην αντίπαλη περιοχή και πλάσαρε άουτ από ευνοϊκή θέση. Οι αλλαγές των Κατσαντώνη και Σοφιανού στο 78′ αποδείχθηκαν κομβικές, καθώς στο 85΄ ο Κύπριος μετά από σέντρα του Πεταυράκη με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, έκανε το 0-1 και έδωσε τη λύση, αφού στα εναπομείναντα λεπτά η ομάδα των Σερρών εύκολα κράτησε το σκορ που της έδωσε την δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Παναθηναϊκός Β (Σωτήρης Αντωνίου) : Ξενόπουλος, Τουρκοχωρίτης (46’ Ανδρικόπουλος), Ρόμπι, Αντωνλιου, Μαρτίνης, Εμπό (68’ Φουρτάδο), Ηλιάδης (63’ Κωστόπουλος), Βουτσάς, Τερεζίου (63’ Καραμπάς), Μπιλάλ (79’ Δημητριάδης), Σερπέζης.

Πανσερραϊκός (Παύλος Δερμιτζάκης) : Γιαννίκογλου, Πεταυράκης, Καρασαλίδης, Δημητρίου (64’ Ζέρης), Θυμιάνης, Σαϊντ (78’ Κατσαντώνης), Κανίς (90’ Γιανναράκης), Μούργος, Σιόντης (78’ Σοφιανός), Παντεκίδης, Στίνα.