Super League 2 : Με ανατροπή το “διπλό” της Καλλιθέας στο Ηράκλειο

Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, η Athens Kallithea όμως βρήκε γρήγορα τις επιθετικές λύσεις και έκανε την ανατροπή.

Η ομάδα του Γιώργου Σίμου ανέβηκε στην τρίτη θέση με 12 βαθμούς, έναν λιγότερο από τον δεύτερο Απόλλωνα Σμύρνης που αγωνίζεται τη Δευτέρα (12/12) στο Ρέθυμνο.

Στο πρώτο μέρος, η Καλλιθέα μπήκε δυνατά, κατάφερε να απειλήσει στο 8’ με κεφαλιά του Ντεμέτριους, αλλά η προσπάθειά του δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 13’ ο Λουκίνας με κεφαλιά απείλησε, αλλά δεν μπόρεσε να βρει στόχο.

Ο Ηρόδοτος, προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι, ανέβασε την απόδοσή του, περιόρισε την αντίπαλη ομάδα, μέχρι και το 37’, όταν η Καλλιθέα βρήκε και πάλι την ευκαιρία να επιτεθεί, με τον Κρόστα να αποδεικνύει για ακόμα μία φορά την κλάση του, καθώς ο Λουκίνας από κοντά εξ’ επαφής, δεν μπόρεσε να τον νικήσει.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Ηρόδοτος κατάφερε στη τελευταία φάση του πρώτου μέρους, να κάνει το 1-0, με τον Γρηγορόπουλο από τα δεξιά να βρίσκει ωραία τον Έλιο Τζούνιορ, που με κεφαλιά «νίκησε» τον Στρέζο, «γράφοντας» το 1-0.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να… γυρίσουν το ματς, στο 51’ μετά από γέμισμα του Σαντάνα, ο Σαρρής στη προσπάθειά του να απομακρύνει, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας της ομάδας του, κάνοντας το 1-1.

Με τη συμπληρωση μίας ώρας παιχνιδιού, ο Σαντάνα «βρήκε» ωραία τον Λουκίνα, που δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-2. Δύο λεπτά αργότερα, ο Λουκίνας απείλησε εκ νέου, αλλά η προσπάθειά του ήταν άστοχη.

Στο 92’ ο Ηρόδοτος είχε μεγάλη ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με τον Βρεττό που σούταρε, αλλά η μπάλα κόντραρε και απομακρύνθηκε σε κόρνερ.

Ηρόδοτος (Ηλίας Φυντάνης) : Κρόστα, Γρηγορόπουλος (64′ Κριεζίου), Κυριακίδης, Μακρυδάκης, Σαρρής, Σουρνάκης (84′ Φράγκος), Έλιο Τζούνιορ, Μασάδο, Βρεττός, Γκίνη (74′ Πλιάτσικας), Χαλκιαδάκης.

Athens Kallithea (Γιώργος Σίμος) : Στρέζος, Ρέντζας, Βασιλούδης, Ευαγγέλου, Μπουλούλης, Σαντάνα (81′ Τσιντώνης), Χατζηδίμπας, Κυνηγόπουλος, Νίλι, Μασιέλ (65′ Μουνιέ), Λουκίνας.