Γ Εθνική : Μεγάλη νίκη με ανατροπή για τον Πόρο

Ο Πόρος ήταν ο μεγάλος νικητής του κρητικού ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής, ο οποίος επικράτησε του Αλμυρού με ανατροπή με σκορ 2-1.

Mε την νίκη του αυτή, η ομάδα του Γιάννη Χατζησεβαστού “ξεκόλλησε” από την τελευταία θέση του 5ου ομίλου, εκεί όπου βρέθηκε μετά την τιμωρία αφαίρεσης βαθμών από την ΕΠΟ.

Από την άλλη πλευρά, η δεύτερη ήττα για τον Αλμυρό φέρνει την ομάδα του Γαζίου στη δεύτερη θέση, μετά τη νίκη του Μαρκό επί του ΑΟΑΝ.

Πρώτη στιγμή στο παιχνίδι ήταν για τον Πόρο, με το σουτ του Μέμμου στο 9′ να μπλοκάρει ο Χανιωτάκης. Δύο λεπτά αργότερα, τεράστια ευκαιρία για τον Αλμυρό, με τον Πιερτζάκομι να βγαίνει τετ α τετ, με τον Ζαφείρη να διώχνει με τα πόδια.

Στο 15′ κέρδισε πέναλτι ο Αλμυρός σε ανατροπή του Πιερτζάκομι από τον Παπαδομιχελάκη, με τον Κατσικοκέρη να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να ανοίγεο το σκορ. Λίγο αργότερα, καλή στιγμή για τον Πόρο, με τον Φρόκου να κάνει τη σέντρα, τον Πήλιο να κάνει από κοντά το σουτ, με τον Χανιωτάκη να μπλοκάρει.

Στο 30′ ο Πόρος ισοφάρισε, όταν ο Γροσδάνης πάσαρε στον Καστελλιανάκης και εκείνος ευστόχησε για την ισοφάριση στο 30ο λεπτό.

Στην επανάληψη, ένα σνα σουτ του Ουζούνογλου στο 49′, η μπάλα πέρασε άουτ και στο 51′ μετά από πάσα του Καστελλιανάκη, ο Πήλιος με σουτ έκανε το 2-1! Ανατροπή για τους γηπεδούχους! Στη συνέχεια, δεν σημειώθηκε κάποια αξιοσημείωτη φάση, με τον Πόρο να κρατάει το 2-1 και να παίρνει μια σπουδαία νίκη.

ΑΟ Πόρου (Γιάννης Χατζησεβαστός) : Ζαφείρης, Μπάμπης, Νίκενσον, Παπαδομιχελάκης, Σημαιάκης (81′ Νάκας), Γροσδάνης (67′ Μαγάκης), Καλαμιώτης, Ουζούνογλου (81′ Αυγουστάκης), Καστελλιανάκης, Μέμος (21′ Φρόκου), Πήλιος

Αλμυρός Γαζίου (Μανώλης Παπαματθαιάκης) : Χανιωτάκης, Ντιονίζιο (72′ Μπάνβο), Πατινιώτης, Νικολάου (58′ Μπουρσέλης), Παγώνης, Φραγκουλάκης, Ενγκουέμ, Αγαπάκης (58′ Γιουκαρής), Πιερτζακόμι, Γκέτσι, Κατσικοκέρης