“Λύγισε” στην παράταση ο Παναθηναϊκός (photos+vids)

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 94-91 από τη Βαλένθια στην παράταση (κανονικός αγώνας 84-84) για την 13η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και υποχώρησε στο 6-7. Ο Ντουέιν Μπέικον με 22 και ο Ντέρικ Γουίλιαμς με 21 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ για την ελληνική ομάδα.

Οι «πράσινοι» κυριάρχησαν στην πρώτη περίοδο και παίρνοντας 12 πόντους από επιθετικά ριμπάουντ έφτασαν και στο +9 (17-26). Η Βαλένθια με ένα σερί 11-0 πέρασε μπροστά και ανοίγοντας τον ρυθμό βρέθηκε και στο +6 (44-38), λίγο πριν το 44-41 του ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι με καταιγισμό τριπόντων έτρεξαν ένα 12-0 και απομακρύνθηκαν με 59-45 στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά με την αγωνιστική άνοδο του Μπέικον ο Παναθηναϊκός πλησίασε στους πέντε (68-63) λίγο πριν τη λήξη της περιόδου.

Η αντεπίθεση των παικτών του Ντέγιαν Ράντονιτς συνεχίστηκε στην τέταρτη περίοδο, όταν με διαδοχικές επιθετικές λύσεις από τον Γουόλτερς ισοφάρισαν σε 70-70. Η ισπανική ομάδα ξέφυγε με 80-73, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν κατέθεσαν τα όπλα. Με ένα σερί του Μπέικον και δύο βολές του Γουίλιαμς ισοφάρισε ξανά, 82-82, στο 1:07 πριν το τέλος, ενώ ο πρώτος απάντησε στο νέο προβάδισμα της Βαλένθια, 84-84, στα 30’’. Οι γηπεδούχοι αστόχησαν, αλλά το ίδιο και ο Μπέικον στο μακρινό τρίποντο που πήρε στην εκπνοή, με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε, 90-91, με τρίποντο του Μπέικον, αλλά η Βαλένθια με τέσσερις σερί πόντους του Ριβέρο προηγήθηκε 94-91 στα 27’’, ενώ στην τελευταία επίθεση Γουόλτερς και Γουίλιαμς αστόχησαν.

Δεκάλεπτα: 20-26, 44-41, 70-63, 84-84, 94-91 (πρτ.)