Super League 2 : Δεύτερο τρίποντο με Ευθυμίου για την Προοδευτική

Η Προοδευτική επιβλήθηκε με 1-0 του Ηροδότου στη Νίκαια και κατέκτησε τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα.

Το γκολ που υποχρέωσε σε ήττα την ομάδα της Αλικαρνασσού σημειώθηκε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου για την Προοδευτική με σκόρερ τον Ευθυμίου.

«Τελικό» χαρακτήριζαν στην Προοδευτική το παιχνίδι με τον Ηρόδοτο και αυτός, όπως αναμενόταν, κρίθηκε στη λεπτομέρεια.

Ο Ηρόδοτος των πολλών προβλημάτων (μόνιμα με έναν διαθέσιμο τερματοφύλακα), γνώρισε την 6η του νίκη σε 7 ματς και έχει μείνει με το τρίποντο απέναντι στον ΠΑΟ Ρουφ.

Στο 45′ και μετά από σέντρα του Γκαργκαλατζίδη ο Ευθυμίου έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και ακολούθως αυτή πέρασε τη γραμμή για να διαμορφωθεί το 1-0.

Προοδευτική (Αντώνης Νικοπολίδης): Καραργύρης, Καρρίκι (34′ λ.τρ. Αλεξίου), Ποτουρίδης, Φαζός, Πάβλας, Τζανουλίνος, Αγγελόπουλος, Γκαργκαλατζίδης, Ευθυμίου (81′ Λαζαρίδης), Νομικός (66′ Πίσσας), Γιαννιτσάνης (81′ Σινγκ).

Ηρόδοτος (Ηλίας Φυντάνης): Κρόστα, Γρηγορόπουλος (46′ Γκίνη), Κριεζίου (81’Γαλεάδης), Κυριακίδης, Μακρυδάκης, Σαρρής, Σουρνάκης, Έλιο Τζούνιορ (70′ Χαϊκάλης), Μασάδο, Βρεττός, Μ. Χαλκιαδάκης.