Super League 2 : Η Καλαμάτα “έσπασε” το αήττητο του Απόλλωνα

Πολύ σπουδαία νίκη για την Καλαμάτα, που παρουσιάστηκε “φρέσκια” κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης, παρά τον αγώνα Κυπέλλου μεσοβδόμαδα με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ.

Η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου επικράτησε με 2-0 στη Ριζούπολη και όχι μόνο έσπασε το αήττητο της Ελαφράς Ταξιαρχίας αλλά… μάτωσε για πρώτη φορά φέτος τα δίχτυα των “κυανολεύκων”

Η Μαύρη Θύελλα βρίσκεται στο -3 από τον αντίπαλό της και αν επικρατήσει της Ηλιούπολης την Πέμπτη μπορεί να πλασαριστεί στη 2η θέση.

Παρουσία ελάχιστων οπαδών το πρώτο 20λεπτο στη Νέα Σμύρνη ήταν μοιρασμένο και η Καλαμάτα πήρε το προβάδισμα από τραγικό λάθος του Φατιόν. Ο αρχηγός του Απόλλωνα έγινε κάτοχος της μπάλας λίγο πιο κάτω από το κέντρο και έκανε το γύρισμα… ασίστ στον μοναδικό ποδοσφαιριστή των φιλοξενούμενων, Ηλία Ρόβα! Το εκπληκτικό είναι ότι ο έμπειρος μέσος σήκωσε και το κεφάλι πριν πασάρει σε αντίπαλο.

Ο επιθετικός της Μαύρης Θύελλας, φυσικά, δεν δυσκολεύτηκε να εκτελέσει τον Κότσαρη εκτός περιοχής και να κάνει το 0-1. Το τέρμα αυτό που δέχτηκαν οι Κυανόλευκοι ήταν το πρώτο φετινό στο πρωτάθλημα έπειτα από 567 αγωνιστικά λεπτά.

Η Ελαφρά Ταξιαρχία τρία λεπτά αργότερα είδε να ανακόπτεται λανθασμένα ως οφσάιντ ο Μωραΐτης και 8 λεπτά αργότερα τον Σίγκνεβιτς να έχει δοκάρι με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Χαλίμι. Το καλό ξεκίνημα των τυπικά γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο και η ευκαιρία με τον Ερέρα δεν ήταν αρκετά για να σημάνουν την αντεπίθεση του Απόλλωνα. Και αυτό γιατί η μεσσηνιακή ομάδα «χτύπησε» από στατική φάση.

Στο 57′ ο Βασιλόγιαννης εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Μπακαγιόκο έπιασε το σουτ, ο Οντόνε έδιωξε και στην επαναφορά ο Λουπάνο με νέο σουτ έδωσε ισχυρό προβάδισμα στην Καλαμάτα. Η τελευταία πήγε το παιχνίδι όπως ήθελε μέχρι το φινάλε και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, με αποτέλεσμα να πάρει την άνετη νίκη. Μόνο στο 94′ ο Κρητικός υποχρέωσε τον Ταΐρη να πέσει και να παραχωρήσει κόρνερ.

Απόλλων Σμύρνης (Γιάννης Τάτσης): Κότσαρης, Λούι, Οντόνε (75′ Ράιτ), Ντομίνγκες, Τσελεπίδης, Φατιόν, Κοροβέσης (46′ Ερέρα), Χαλίμι, Παπαγεωργίου (61′ Κρητικός), Σίγκνεβιτς, Μωραΐτης (61′ Εσπάνια).

Καλαμάτα (Νίκος Αναστόπουλος): Ταΐρης, Μαβινγκά, Μπακαγιόκο, Λουπάνο, Κωνσταντινόπουλος, Μπενίτες (73′ Καραγκούνης), Παπατόλιος, Άλβες (87′ Τριανταφυλλάκης), Βασιλόγιαννης (81′ Ασίγκμπα), Τάτος (81′ Μπόρχες), Ρόβας (72′ Αρναρέλλης).