Με νίκη 3-0 επί του Αριστοτέλη Σκύδρας έκλεισε τη χρονιά ο Φοίνικας Σύρου

Με νίκη σφράγισε το 2022 ο Φοίνικας Σύρου, επικρατώντας 3-0 του Αριστοτέλη Σκύδρας για την 9η αγωνιστική της Volley League, που σηματοδότησε και το τέλος του Α’ γύρου του πρωταθλήματος.

Ο Φοίνικας ήταν ανώτερος σε όλους τους τομείς και ιδίως στον πρώτο χρόνο και έφτασε σε ένα καθαρό τρίποντο που χρειαζόταν μετά τα αποτελέσματα των προηγούμενων αγωνιστικών, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ο Αριστοτέλης δεν ήταν μαχητικός ειδικά στα δύο πρώτα σετ, έχοντας και τους τέσσερις Κουβανούς του εν δράσει.

Έτσι με αυτό το τρίποντο οι “Πειρατές” κλείνουν τη χρονιά με 14 βαθμούς, θέλοντας να διαγράψουν καλύτερη πορεία στο δεύτερο μισό του πρωταθλήματος, το οποίο ξεκινά στις 7 Ιανουαρίου.

Ο Φοίνικας ξεκίνησε με άσσους του Κλίνκενμπερκ και του Μιχάλοβιτς που του έδωσαν το προβάδισμα στο 6-3, ενώ με pipe του Βέλγου ακραίου έγινε το 7-4. Ο Φοίνικας πίεσε από το σερβίς και εκμεταλλεύτηκε την υποδοχή των φιλοξενούμενων, ενώ παράλληλα χάρη στο παιχνίδι σε πρώτο χρόνο που έκανε ο Γαλιώτος, η διαφορά έφτασε στο +5, στο 13-8. Μέντεζ και Φλόρες για τον Αριστοτέλη ανέβασαν απόδοση και πίεσαν για τη μείωση, που ήρθε στο 13-11 και στη συνέχεια στον πόντο, στο 16-15. Ο Κλίνκενμπεργκ με δύο πόντους έκανε το 18-16, η ισοφάριση όμως ήρθε με μπλοκ του Ρόχας στον Φρομ για το 18-18. Μετά το 21-21 ο Φοίνικας τελείωσε το σετ με τον Χαραμπίδη να κάνει το 22-21, τον Κλίνκενμπεργκ το 24-22 και τον Φρομ με pipe να το τελειώνει για το 25-23.

Και στο δεύτερο σετ ο Φοίνικας ανέλαβε να οδηγήσει την κούρσα, έχοντας καλύτερο ρυθμό από το προηγούμενο. Ο Φρομ κέρδισε τους τέσσερις πρώτους πόντους για το 4-3, ενώ με μονό μπλοκ του Γαλιώτου έγινε το 8-4. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν επίσης με μπλοκ και έφεραν την ισοφάριση στο 10-10, ενώ προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο σετ, στο 12-13. Ο πασαδόρος του Φοίνικα με έξυπνα πλασέ τελείωσε τις χαλασμένες μπαλιές της υποδοχής των φιλοξενούμενων και με άσσο έγραψε το 18-16. Τα μπλοκ του Γιώργου Παπαλεξίου έδωσαν στον Φοίνικα εκ νέου το προβάδισμα για το 23-17, οπότε το τελείωμα του σετ ήταν διαδικαστική υπόθεση και ήρθε με τον Μιχάλοβιτς για το 25-21.

Στο τρίτο σετ ο Φοίνικας ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος και με υπεροχή σε όλους τους τομείς έφτασε στην κατάκτησή του με ευρύ προβάδισμα. Ο Παπαλεξίου ήταν αυτός που αποτέλεσε την αιχμή του δόρατος για την ομάδα βοηθώντας στη διεύρυνση του σκορ από το 7-6 σε 12-7, ενώ με δύο πόντους του Φρομ έγινε το double score στο 14-7. Η ομάδα φρεσκαρίστηκε με την είσοδο των Ρουμελιωτάκη, Παπαδόπουλο, Μανωλάκη και Σωνάκη και έφτασε στην άνετη επικράτηση που ήρθε από τον Φρομ για το 25-16.