Μεγάλη ανατροπή για την ΑΕΚ και τώρα η Τόφας (photos+vid)

Η ΑΕΚ έκανε μια μεγάλη ανατροπή και επικράτησε στα Άνω Λιόσια της Πινάρ Καρσίγιακα με 80-72 για να συνεχίσει την πορεία της στο Basketball Champions League.

Θα αντιμετωπίσει την Τόφας, αναζητώντας τις δύο νίκες. Οι ημερομηνίες για τους αγώνες είναι 3-4, 10-11 και 17-18 (αν χρειαστεί τρίτο παιχνίδι).

Oι φιλοξενούμενοι πήραν από την αρχή το προβάδισμα για να φτάσουν στο 9-32 (14’10”) και στη συνέχεια να ανεβάσουν τη διαφορά στο +24 (16-40, 18′). Η εικόνα του παιχνιδιού άρχισε να αλλάζει στην τρίτη περίοδο, η οποία έκλεισε με το σκορ στο 50-56 και η ΑΕΚ πήρε και το προβάδισμα κυριαρχώντας στο τέταρτο δεκάλεπτο. Προηγήθηκε με τρίποντο του Στρέλνιεκς (64-62, 34′) και έφτασε στο +7 (74-67, 37’13”) με τον Μίτσελ. Το τρίποντο του Γουίλιαμς (77-69, 38’20”) έφερε την Ένωση ένα βήμα πιο κοντά στη νίκη, την οποία σφράγισε με το τελικό 80-72.

O Άκι Μίτσελ άφησε το παιχνίδι με 25 πόντους και 14 ριμπάουντ, Στρέλνιεκς και Γουίλιαμς πρόσθεσαν από 13 πόντους και ο Φλιώνης ακολούθησε με 10.

Διαιτητές: Κόντε, Καστίγιο, Αουνκρότζερς

Δεκάλεπτα: 9-20, 24-40, 50-56, 80-72