Γ Εθνική : Επιστροφή από δύο γκολ πίσω και βαθμός στην Αγία Παρασκευή για τον Εθνικό (2-2)

Ο Εθνικός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 στο πρώτο μέρος, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας έφτασε στο 2-2 με την 4η ισοπαλία στο φετινό πρωτάθλημα του 5ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Σκόρερς οι Ντάφλας (57’) και Βασιλείου (88’), δύο δοκάρια για την ομάδα του Άκη Τζουμερκιώτη.

Μετά από ένα χορταστικό παιχνίδι στο γήπεδο του Νότου, ο Εθνικός ερχόμενος από 2-0 πίσω στο σκορ, πήρε ισόπαλο 2-2 απέναντι στην Αγία Παρασκευή, για την 7η αγωνιστική του 5ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 6ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπουτσικάρη, με τον Κωτσάκη να βάζει μπροστά την «Σάντα» στο σκορ. Στο 17’ ο σκόρερ του πρώτου τέρματος των γηπεδούχων, είδε τον Κούμπουλα να εξουδετερώνει την προσπάθειά του, ενώ στο 23’ ο Σάμιος δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει την εκτέλεση κόρνερ του Ντάφλα.

Στο 35’ οι γηπεδούχοι μετά από ένα πέναλτι που υπέδειξε ο διαιτητής Σπήλιος για χέρι εντός περιοχής, ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 2-0 με τον Μπουτσικάρη να εκτελεί εύστοχα. Ο Ζωγραφάκης στο 38’ είχε εκτέλεση φάουλ στο δοκάρι, ενώ στο 41’ ο ρέφερι αρνήθηκε πέναλτι σε μαρκάρισμα που έγινε πάνω στον Σάμιο.

Στην επανάληψη ο Εθνικός μπήκε καλά και στο 57ο λεπτό, με μονοκόμματο σουτ του Ντάφλα κατόρθωσε να μειώσει σε 2-1 και να ξαναμπεί στη διεκδίκηση του ματς.

Στο 75’ ο πορτιέρε των γηπεδούχων Αραμπατζής, εξουδετέρωσε δύσκολα σουτ του Δώδα, ενώ στο 78’ ο Όμιλος έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, αφού η μπάλα στη σέντρα του Κώστα, βρήκε το δοκάρι και άλλαξε τροχιά για να μην δοθεί η ευκαιρία στον Σάμιο να σκοράρει από κοντά.

Στο 80’ ο Γαλανόπουλος είχε δοκάρι για την γηπεδούχο και στο 88’ ήρθε η λύτρωση για τον Εθνικό με τον Κωνσταντίνο Βασιλείου με ξερό σουτ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα (2-2).

Στο 90+3′ έγινε η φάση που ξεσήκωσε θύελλα αντιδράσεων και διαμαρτυριών από την Αγία Παρασκευή. Συγκεκριμένα οι μελανόλευκοι φώναξαν για χέρι εντός περιοχής πάνω στον Δώδα όμως ο Σπήλιος ήταν κατηγοριματικός και υπέδειξε τη συνέχεια του αγώνα

Το τελευταίο σφύριγμα του Κορίνθιου ρέφερι βρήκε τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται στην διαιτητική τριάδα για το μη καταλογισμό πέναλτι.

ΑΟ Αγίας Παρασκευής (Πάρης Κωνσταντακόπουλος) : Αραμπατζής, Κόλλιας, Χατζίου, Γαλανόπουλος, Ριτσωτάκης, Δακτυλίδης (61′ Καλογεράς), Κοντοές, Γιαννόπουλος, Κατσέρης (61′ Λαμπρίδης), Μπουτσικάρης, Κωτσάκης (78′ Μιχαηλίδης).

Εθνικός (Σωτήρης Τζουμερκιώτης) : Κούμπουλα, Βασιλείου, Παπαγεωργίου, Παπαγγελής, Ζωγραφάκης, Σταύρου (84′ Θεοδώρου), Νταλακούρας (72′ Κώστας), Σάμιος, Μίλιτς (54′ Δώδας), Ντάφλας, Διάκος.