Basket League : Ο Κολοσσός τήρησε την παράδοση και νίκησε στο Αλεξάνδρειο (vid)

Ο Κολοσσός νίκησε για έκτη σερί σεζόν στο Αλεξάνδρειο τον Άρη με 74-68. Οι «θαλασσί» ισχυροποίησαν ακόμη περισσότερο την παράδοση τους στην έδρα των «κιτρινόμαυρων» και πέτυχαν την πρώτη νίκη τους μακριά από την Ρόδο για την Basket League της φετινής σεζόν.

Ο Κολοσσός με σερί 14-0 στα τελευταία τέσσερα λεπτά της πρώτης περίοδου μετέτρεψε το εις βάρος του 10-8 σε 22-10 11’’ πριν την λήξη του δεκάλεπτου με τρία τρίποντα από τους Δημήτρη Κατσίβελη, Μάικλ Ντίξον και Μαλίκ Όσμπορν.

Ο Άρης αντεπιτέθηκε μετά το 24-13 των πρώτων δευτερολέπτων της δεύτερης περιόδου και με επτά πόντους με ένα τρίποντο του Βασίλη Τολιόπουλου μείωσε σε 35-32 στο τέλος του πρώτου μέρους. Με δύο καλάθια του Τζέι Ντι Νότε και του Τσέβεζ Γκούντγουιν, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 36-35 στα πρώτα δυόμιση λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου.

Οι «θαλασσί», ωστόσο, αντέδρασαν και συνέχισαν να ελέγχουν το ματς από την άμυνα τους. Με δύο σερί τρίποντα των Ντίξον, Όσμπορν ο Κολοσσός ξέφυγε με 47-41, με 3’ και 20’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με καλάθι του Δημήτρη Κατσίβελη και τρίποντο του Κένταλ Σμιθ, ανέβασαν την διαφορά στους 8 (54-46) 7’ και 36’’ πριν το τέλος της συνάντησης.

Η διαφορά έφτασε και τους 9 (60-51) με καλάθια των Γιανίκ Μορέϊρα, Μαρκίς Τιγκ και 3’ και 26’’ να απομένουν για την λήξη του ματς. Ο Άρης επιχείρησε να κάνει την τελευταία αντεπίθεση τους και με τους Γκούντγουιν, Τζος Χάγκινς να σκοράρουν από δύο καλάθια, μείωσε στους τρεις (62-59), 1’ και 33’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Ο Ντίξον και ο Κατσίβελης, όμως, με δύο μεγάλα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα… σφράγισαν τη νίκη του Κολοσσού (68-61 44’’, 44’’ πριν τη λήξη του ματς).Οι δύο γκαρντ των «θαλασσί» ο Ντίξον με 19 πόντους και 4 ασίστ και ο Κατσίβελης με19 επίσης πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 32-35, 46-49, 68-74.