Premier League : Από εκεί που το…άφησε η Νιουκάστλ, σπουδαίο διπλό για τη Γουλβς (vids)

Η Νιουκάστλ πραγματοποιεί ονειρική πορεία στη φετινή Premier League και φρόντισε να τρελάνει κόσμο και στη Boxing Day. Οι “καρακάξες” επικράτησαν 3-0 της Λέστερ και ανέβηκαν στη δεύτερη θέση, πάνω από τη Μάντσεστερ Σίτι.

Η Νιούκαστλ δεν κατάλαβε τίποτα από τη διακοπή για το Μουντιάλ και συνέχισε να εντυπωσιάζει στην Premier League. Οι “Καρακάξες” επικράτησαν εκτός έδρας της Λέστερ με 3-0 στη Boxing Day και προσπέρασαν τη Μάντσεστερ Σίτι στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Έντι Χάου πέτυχε τα τρία γκολ του αγώνα μέσα σε 32′ λεπτά. Ο Κρις Γουντ άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 3′, ο Αλμιρόν έκανε το 0-2 στο 7′ για να έρθει ο Ζοέλιντον να γράψει το τελικό 0-3 στο 32′.

Η Νιούκαστλ έχει πλέον 33 βαθμούς, έναν περισσότερο από την τρίτη Σίτι, η οποία έχει, βέβαια, δύο παιχνίδι λιγότερα.

Η ανάγκη τους για βαθμούς από τη στιγμή που βρίσκονται μπλεγμένες με… ιστορίες υποβιβασμού, έκανε τις Γουλβς και Έβερτον να εμφανιστούν αρκετά μαχητικές στο «Γκούντισον Παρκ». Ο Μίνα με κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ κατάφερε να βάλει μπροστά τα «ζαχαρωτά» στο 7ο λεπτό, όμως, ένα ωραίο γέμισμα στο δεύτερο δοκάρι κι ένα εξαιρετικό μονοκόμματο πλασέ του Ποντένσε στο 22′ έγραψε το 1-1 κι έφερε το ματς στα ίσια. Η Έβερτον τέσταρε την ετοιμότητα του Ζοσέ Σα και επιχειρούσε με τη βοήθεια και του κόσμου της να ξαναπάρει κεφάλι στο σκορ, με τον Ζουλιέν Λοπετέγκι λόγω της έντασής του στον πάγκο των «λύκων» να ελκύει τις διαμαρτυρίες του κόσμου των γηπεδούχων.

Εξαιρετική εμφάνιση και πολύ σημαντική νίκη για τη Μπράιτον στο «Σεντ Μέρις», με το σύνολο του Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι να ανταπεξέρχεται εξαιρετικά στον αποκλεισμό από την Τσάρλτον και να παίρνει το «διπλό», με την επανέναρξη της Premier League.