Basket League : Έβδομη νίκη για τον Παναθηναϊκό

Την έβδομη νίκη του στη Basket League σημείωσε ο Παναθηναϊκός καθώς επικράτησε με 96-65 του Απόλλωνα στην Πάτρα τη 10η αγωνιστική του Πρωταθλήματος.

Oι «πράσινοι» έβαλαν από νωρίς τις βάσεις καθώς στο τέλος της πρώτης περιόδου προηγήθηκαν 26-12. Με επιθετική αιχμή τον Πονίτκα οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης με στόχο να μην επιτρέψουν στην πατρινή ομάδα ν’ αντεπιτεθεί. Παρόλα αυτά, οι παίκτες του Νίκου Βετούλα επιδίωξαν να είναι περισσότερο ανταγωνιστικοί στη δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να ισορροπήσουν. Σε ένα σημείο το κατάφεραν αλλά ο Παναθηναϊκός διατήρησε μια σημαντική διαφορά των 19 πόντων (45-26).

Στην επανάληψη ο ρυθμός της αναμέτρησης άνοιξε για τα καλά, με συνέπεια οι δύο ομάδες να βρίσκουν εύκολα σκορ. Το γεγονός αυτό είχε ως συνέπεια ο Παναθηναϊκός να κάνει επιμέρους σκορ (26-24) και να προηγηθεί με 71-50 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι φρόντισαν να δώσουν ξεχωριστό ενδιαφέρον στην αναμέτρηση καθώς εκμεταλλεύτηκαν τις κακές επιλογές των «πράσινων». Ο Απόλλωνας ξεκίνησε με επιμέρους σκορ 13-4 και μείωσε στους 12 πόντους  (75-63) στα μέσα της τέταρτης περιόδου με καλάθι του Σίλα. Αυτή ήταν και η τελευταία φορά των γηπεδούχων να μειώσουν αφού στη συνέχεια οι παίκτες του Ράντονιτς πάτησαν… γκάζι κι έφτασαν στην επικράτηση.