LaLiga : Νίκη-“χρυσάφι” της Χετάφε (vids)

Σε τροχιά νικών επέστρεψε η Χετάφε μετά από μία σειρά αρνητικών αποτελεσμάτων. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεπεράσουν το εμπόδιο της Μαγιόρκα χάρη σε δύο γκολ του Μαγιοράλ. Το 1-0 ήρθε στο 51ο λεπτό και το 2-0 στο 78′ αντίστοιχα.

Πριν τη διακοπή του πρωταθλήματος, λόγω του Παγκοσμίου Κυπέλλου, η Χετάφε προερχόταν από ήττα και ισοπαλία, ενώ η Μαγιόρκα από σερί τεσσάρων αγώνων χωρίς να χάσει, μετρώντας, μάλιστα, τρεις νίκες!

Η επανέναρξη της LaLiga μετά από ενάμιση μήνα φαίνεται ότι «ωφέλησε» την ομάδα της Μαδρίτης, η οποία νίκησε στο «Αλφόνσο Πέρεθ» τους “νησιώτες” με 2-0 παίρνοντας βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Η Χετάφε «καιγόταν» περισσότερο για το «τρίποντο» με βάση τη βαθμολογική θέση των δύο ομάδων και τελικά ήταν εκείνη που το πήρε με τα γκολ του 25χρονου επιθετικού της, Μπόρχα Μαγιοράλ στο δεύτερο ημίχρονο (51′-78′)