Basket League : Εντυπωσιακό το Λαύριο στο πρώτο ματς του 2023

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο έκανε ποδαρικό στο 2023 το Λαύριο καθώς στην πιο εντυπωσιακή φετινή του εμφάνιση, επικράτησε με 95-63 του Ιωνικού, σε εξ αναβολής αναμέτρηση, στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της Basket League στο νέο έτος.

Η ομάδα της Λαυρεωτικής σημείωσε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα, «έπιασε» τους Νικαιώτες στο 2-8 ενώ εξασφάλισε ένα πολύ μεγάλο πλεονέκτημα σε ενδεχόμενο ισοβαθμίας, λόγω της τελικής διαφορά της νίκης της.

Ο νικητής κρίθηκε στην τρίτη περίοδο, με το Λαύριο να επιστρέφει δυναμικά από τα αποδυτήρια και με επιμέρους 30-9 άνοιξε τη διαφορά ακόμη και πάνω από τους 30 πόντους, δίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Χρήστος Σερέλης είδε πέντε παίκτες του να τελειώνουν με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Φλαγκ να έχει 19 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ, τον Λάνγκεβαϊν να τελειώνει «διπλός» με 12 πόντους και 14 ριμπάουντ και τον Κουζέλογλου να προσθέτει ακόμη 17 πόντους.

Από την άλλη πλευρά ο Κώστας Μέξας είδε τους παίκτες του να σουτάρουν μόλις με 33% (15/43 δίποντα και 8/25 τρίποντα) με τον Μαυροκεφαλίδη να τελειώνει με 21 πόντους, 12 ριμπάουντ, τον Χάμιλτον με 7 πόντους, 13 ασίστ, 8 ριμπάουντ και τον Χόκινς με 16 πόντους με τους  τρεις παίκτες συν τον Μάντζαρη (1/4 δίποντα και 1/7 τρίποντα) να παίρνουν σχεδόν το σύνολο των επιθέσεων του Ιωνικού.

Κόντρα στην εξέλιξη του αγώνα, ο Ιωνικός άρχισε καλά την αναμέτρηση καθώς βρήκε άμεσα λύσεις στο 6-0 των γηπεδούχων, παίρνοντας προβάδισμα (6-8), ενώ όταν βρέθηκαν και πάλι πίσω στο σκορ δεν άφησαν τους αντιπάλους τους να ξεφύγουν, κλείνοντας μάλιστα το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα ενός πόντου (19-20). Το συντήρησαν μάλιστα και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, όταν ο Μαυροκεφαλίδης έκανε στο 13′ το 21-24. Με ένα επιμέρους 13-2 το Λαύριο προσπέρασε με 34-26 τρία λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου, ενώ πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενο με 40-32.

Το ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος ήταν άκρως εντυπωσιακό για τους γηπεδούχους καθώς μέσε σε τέσσερα αγωνιστικά λεπτά είχαν επιμέρους σκορ 14-2 ξεφεύγοντας με 54-34. Τα δύο καλάθια του Χόκινς δεν άλλαξαν τον ρυθμό του αγώνα με τους γηπεδούχους να φτάνουν το προβάδισμά τους στο +29 (70-41) στο τέλος του δεκαλέπτου. Στο 32′ ο Κουζέλογλου έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, το +33, κάνοντας το σκορ 78-45 με τον Ιωνικό να βγάζει αντίδραση και να μειώνει σε 78-53 με ένα γρήγορο 8-0 αλλά και σε 82-61 στο 35′. Μέχρι το τέλος του αγώνα όμως οι Νικαιώτες σκόραραν μόλις δύο βολές, με το Λαύριο να ανοίγει εκ νέου τη διαφορά ως και το τελικό 95-63.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 40-32, 70-41, 95-63.