Premier League : “Λευκή πετσέτα” από τη Λίβερπουλ, ήττα με 3-1 από την εξαιρετική Μπρέντφορντ (vid)

“Μαγική” εμφάνιση απλό τη Μπρέντφορντ, που έκανε ότι ήθελε την άμυνα της Λίβερπουλ, φιλοδωρώντας την ομάδα του Κλοπ με τρία τέρματα (3-1) στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για το νέο έτος.

Οι τέσσερις διαδοχικές νίκες είχαν δημιουργήσει ξανά προσδοκίες στη Λίβερπουλ, αλλά η Μπρέντφορντ φρόντισε να της το… χαλάσει! Στο πρώτο τους ματς στο νέο έτος, οι γηπεδούχοι επικράτησαν 3-1 των Reds, βρέθηκαν στην 7η θέση, ενώ η ομάδα του Κλοπ έμεινε στο -4 από την τετράδα (με ματς περισσότερο από τη Γιουνάιτεντ). Αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο ο Τσιμίκας, όπως και ο Φαν Ντάικ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με το αυτογκόλ του Κονατέ στο 19′ και την κεφαλιά του Γουίσα στο 42ο λεπτό. Η Λίβερπουλ μείωσε με τον Τσάμπερλεϊν στο 50ο λεπτό, όμως ο Εμπουεμό στο 84′ έσβησε κάθε όνειρο για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ. Η ομάδα του Μερσεϊσάιντ είδε στο Μπρέντφορντ Κομιούνιτι Στέιντιουμ να τερματίζει το νικηφόρο σερί τεσσάρων παιχνιδιών.