Serie A : “Λύτρωση” στο 90+1′ για τη Γιουβέντους (vid)

Ο Μίλικ ντύθηκε…Άγιος Βασίλης και πρόσφερε απλόχερα το δώρο στη Γιουβέντους, που κατάφερε έστω και στις καθυστερήσεις να κάμψει την αντίσταση της Κρεμονέζε.

Μπορεί για 90 λεπτά να υπέφερε, να εκνευρίστηκε, να απογοητεύτηκε, όμως ακόμα και με όλα τα δεινά μπροστά της εκείνη στο τέλος κατάφερε να βρει τον τρόπο για να ξεφύγει! Με τον Αρκάντιους Μίλικ άλλωστε να ντύνεται ήρωας με γκολ στο 90+1΄η Γιουβέντους δραπέτευσε με 1-0 από την έδρα της αξιόμαχης Κρεμονέζε, υπογράφοντας την έβδομη σερί νίκη στο πρωτάθλημα που στην έστειλε στο -2 από τη δεύτερη στη βαθμολογία, Μίλαν.

Ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι έκανε τόπο στα νιάτα για ακόμα μια φορά, με τους Ματίας Σοουλέ, Φεντερίκο Γκάτι, Νικολό Φατζιόλι και Φάμπιο Μιρέτι να παίρνουν θέση βασικού, όμως η “γηραιά κυρία” δεν κατάφερε να κυριαρχήσει στον αγωνιστικό χώρο. Κάποιες μικροευκαιρίες δεν κατέληξαν σε γκολ, ενώ οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα στο 1ο μέρος, όμως το τέρμα (ορθώς) δεν μέτρησε.

Στο 2ο μέρος ο Αλέγκρι έκανε από νωρίς αλλαγές ψάχνοντας γκολ με τους Μόις Κεν και Φεντερίκο Κιέζα, με τον Μάρκο Καρνεζέγκι να λέει “όχι” σε όλες τις περιπτώσεις πλην μιας. Όταν ο Μίλικ έστησε την μπάλα έξω από το ημικύκλιο της περιοχής και εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το τελικό αποτέλεσμα.