Super League : “Φουριόζος” από το ημίχρονο ο Αστέρας, 3-0 τη Λαμία

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη αντίσταση, ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε με 3-0 της Λαμίας, πετυχαίνοντας όλα τα γκολ στο πρώτο 35λεπτο.

Νικηφόρο ήταν το ντεμπούτο του Άκη Μάντζιου στον πάγκο του Αστέρα Τρίπολης, καθώς οι Αρκάδες επικράτησαν 3-0 της Λαμίας, στο πρώτο ματς του 2023. Η ομάδα της Τρίπολης εμφανίστηκε ορεξάτη και αποτελεσματική, πετυχαίνοντας τρία γκολ στο πρώτο μέρος. Συγκεκριμένα, δίχτυα βρήκαν οι Μουνάφο, Ριέρα και ο Αντέτζο με αυτογκόλ. Η Λαμία αν και χρησιμοποίησε τους νεοαποκτηθέντες δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να απαντήσει.

Ο Αστέρας Τρίπολης, με τον Άκη Μάντζιο να κάνει επίσημα ντεμπούτο στον πάγκο του, ξεκίνησε ορεξάτα στο παιχνίδι. Στο 16’ απείλησε με τον Ριέρα που βρέθηκε απέναντι από τον Γκαραβέλη, αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει. Στο 18’ όμως ο γκολκίπερ της Λαμίας απέκρουσε την κεφαλιά του Μπαράλες και ο Μουνάφο από κοντά πέτυχε το 1-0.

Στο 24’ ο Κρέσπι έξανε τη σέντρα και ο Αντέτζο στην προσπάθειά του να διώξει, πέτυχε το 2-0 για τους Αρκάδες. Ο Αστέρας συνέχισε να πιέζει και στο 31’ πέτυχε και τρίτο γκολ, όταν ο Κρέσπι έκανε την κούρσα και το γύρισμα για τον Ριέρα, ο οποίος έγραψε το 3-0.

Η Λαμία προσπάθησε να αντιδράσει στα τελευταία λεπτά, αλλά τα σουτ των Σιμόν και Ντε Βινσέντι δεν βρήκαν στόχο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τον Αστέρα να διαχειρίζεται το ματς και να μην επιτρέπει στη Λαμία να γίνει απειλητική. Στο 50’ ένα σουτ του Τσιλούλη πέρασε δίπλα από την εστία του Παπαδόπουλου, ενώ κάποιες προσπάθειες των Μανούσου, Βέργου και Ρόμανιτς δεν βρήκαν στόχο.

Στο 72’ ο Μπερτόγλιο από καλή προσπάθεια του Μπαρτόλο, έστειλε τη μπάλα άουτ. Η Λαμία έκανε κάποιες προσπάθειες, αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει κινδύνους στα καρέ του Παπαδόπουλου, με τον χρόνο να κυλά υπέρ των γηπεδούχων, μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Αστέρας Τρίπολης (Άκης Μάντζιος): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Άλβαρες, Ιγκλέσιας, Μουνάφο (87’ Σανταφέ), Κρέσπι (77’ Τιλίκα), Ριέρα (46’ Μπαρτόλο), Σίτο (67’ Μπερτόγλιο), Μπαράλες (87’ Κωστέας).

Λαμία (Σάββας Παντελίδης): Γκαραβέλης, Σιμόν, Αντέτζο (46’ Τζανετόπουλος), Κορνέζος, Γκοράνοφ (46’ Βασιλαντωνόπουλος), Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Γιακουμάκης (46’ Ρόμανιτς), Τσιλούλης (58’ Βέργος), Ντε Βινσέντι, Μανούσος (68’ Μαρτίνεθ).