Super League 2 : Σπουδαίο “διπλό” του Παναθηναϊκού Β στην Καρδίτσα (photos)

Ο Παναθηναϊκός Β εμφάνισε το καλό εκτός έδρας πρόσωπό του και επικράτησε με 2-0 της Αναγέννησης, στο δημοτικό στάδιο Καρδίτσας, για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος Betsson Super League 2.

Μετά από ένα πρώτο «αναγνωριστικό» 15λεπτο, στο οποίοι οι δύο ομάδες κοίταξαν πρωτίστως να κλείσουν τους χώρους και να κυκλοφορήσουν τη μπάλα, οι Πράσινοι άρχισαν να πατούν καλύτερα και να γίνονται αισθητοί στα αντίπαλα καρέ.

Στο 17’ ο Κρυπαράκος στόπαρε ωραία τη μπάλα, γύρισε το σώμα του και σούταρε με τη μία από την αριστερή γωνία της περιοχής των γηπεδούχων, αναγκάζοντας τον Γκέκα να διώξει σε κόρνερ.

Ενώ στο 20ο λεπτό ο Ταβάρες έφυγε στην κόντρα, πέρασε με ωραία ενέργεια δύο αντιπάλους, σούταρε από πλάγια θέση κι αριστερά, ο Γκέκας απέκρουσε, αλλά ο Φουρτάδο πήρε το «ριμπάουντ» και με πλασέ πέτυχε το 0-1.

Ο Παναθηναϊκός Β συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό και απειλήθηκε μόνο από «στημένες» μπάλες. Αρχικά στο 28’, από εκτέλεση κόρνερ του Κοροζώνη από δεξιά και την κεφαλιά του Λαγού στο δεύτερο δοκάρι, που ήταν όμως άστοχη.

Ενώ ο Ξενόπουλος απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του προωθημένου Σκόνδρα μέσα από την περιοχή, μετά από εκτέλεση φάουλ, στη μεγαλύτερη ευκαιρία της Αναγέννησης, στο 39ο λεπτό.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να πιέζουν και τον Ξενόπουλο να αποκρούει την κεφαλιά του Αθανασιάδη στο 49ο λεπτό. Όπως και εκείνη του Πρίκα, στο 54’, λίγο έξω από την μικρή περιοχή.

Ο Σωτήρης Αντωνίου προχώρησε σε τρεις αλλαγές πριν συμπληρωθεί μια ώρα παιχνιδιού, για να φρεσκάρει την ομάδα του, χωρίς όμως να αλλάξει πλάνο.

Με το Τριφύλλι να κλείνει σωστά τους χώρους, να μην δέχεται φάση σε κανονική ροή παιχνιδιού και τον Σκόνδρα να μην μπορεί να νικήσει τον Ξενόπουλο ούτε στο 66’, από την εκτέλεση κόρνερ του Κοροζώνη.

Χάνοντας μάλιστα και μια πολύ μεγάλη ευκαιρία για το 0-2, στο 69ο λεπτό, όταν από πολύ ωραία ενέργεια του Σιδερά, ο Σαρδέλης πάτησε περιοχή, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει στο τετ α τετ τον Γκέκα.

Ωστόσο, ο ίδιος παίκτης εξιλεώθηκε στην αμέσως επόμενη φάση, καθώς από ωραίο συνδυασμό των Νταμπίζα και Ταβάρες ο Σαρδέλης βγήκε φάτσα με τον αντίπαλο γκολκίπερ και τον πλάσαρε εύστοχα αυτή την φορά, διπλασιάζοντας τα γκολ του Παναθηναϊκού Β, στο 70’.

Ενώ ο Ταβάρες βγήκε γρήγορα στην αντεπίθεση στο 77ο λεπτό, ένας εναντίον… τεσσάρων, κατάφερε να ολοκληρώσει την προσπάθειά του, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία.

δείτε φωτογραφίες ΕΔΩ

Αναγέννηση Καρδίτσας (Περικλής Αμανατίδης) : Γκέκας, Αναστασόπουλος, Σταμόπουλος, Δημόπουλος (80’ Γκόλιας), Σκόνδρας, Κοζορώνης, Κάρδαρης (80’ Ζάγγος), Γιάκος, Λαγός (40’ Πρίκας), Μπάλλας, Αθανασιάδης.

Παναθηναϊκός Β (Σωτήρης Αντωνίου) : Ξενόπουλος, Τουρκοχωρίτης (82’ Αθανασακόπουλος), Αντωνίου, Σιδεράς, Τερεζίου (46’ Μαρτίνης), Καραμπάς (56’ Καρβούνης), Προδρομίτης, Βουτσάς, Φουρτάδο (64’ Νταμπίζας), Ταβάρες, Κρυπαράκος (56’ Σαρδέλης).