Volley League : Άλλη μια νίκη του Παναθηναϊκού επί του ΠΑΟΚ

Για πέμπτο συνεχόμενο ματς τη φετινή σεζόν, ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ, αυτή τη φορά στο «Παλατάκι» με 3-1 σετ.

Μετά την κατάκτηση του Σούπερ Καπ, ο Παναθηναϊκός έχει πάρει φόρα και τα θέλει όλα τη φετινή σεζόν. Σπουδαίο «τρίποντο» για την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου με 3-1 σετ μέσα στο «Παλατάκι» και 5-0 σερί τις νίκες επί του ΠΑΟΚ τη φετινή σεζόν.

Σπουδαίο ματς και από τις δύο ομάδες ακόμα μια φορά, οι οποίες ισοβαθμούν στο βαθμολογικό πίνακα της Volley League ανδρών μετά το «τρίποντο» των παικτών του Παναθηναϊκού.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα και με τα αλλεπάλληλα λάθη του ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 6-11, επιβάλλοντας το παιχνίδι του από νωρίς. Ο Δικέφαλος με δικό του σερί έπιασε τους πράσινους στους 12, αλλά οι φιλοξενούμενοι με επιθετικό ντεμαράζ απέκτησαν απόσταση ασφαλείας (13-18).

Χωρίς να αντιμετωπίσει θέματα έως το τέλος, η ομάδα του Ανδρεόπουλου έκανε το 0-1 με 18-25 μετά από λάθος του Σωτηρίου, σε ένα σετ το οποίο έφτασε εύκολα στα χέρια του Παναθηναϊκού.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 6-8 δια χειρός Ερνάντεζ, με τον ΠΑΟΚ όμως να βγάζει αντίδραση και να προσπερνά με 11-9 με άσσο Ντεν Ντρις.

Συνεχίζοντας με το ίδιο τέμπο, η ομάδα του Μιλενκόσκι έκανε το 16-10 με μπλοκ του Κόστα στον Φράγκο, ενώ ο Γιόρνα με 25-16 έκανε το 1-1, φέρνοντας στα ίσια τον αγώνα, ο οποίος δεν ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός στα πρώτα δύο σετ.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά και με άσσο του Ουόλς έκανε το 8-6, ενώ οι «ασπρόμαυροι» ανέβασαν ακόμη περισσότερο την διαφορά, φεύγοντας με +4 έπειτα από μπλοκ του Βουλκίδη.

Οι πρωταθλητές επέστρεψαν και ισοφάρισαν τον Δικέφαλο στους 19 πόντους με μπλοκ του Φράγκου στον Ράπτη, ενώ οι «πράσινοι» πήραν το προβάδισμα με 21-22 από μπλοκ του Ερνάντεζ. Με τους τελευταίους πόντους να είναι… θρίλερ, το κουβανικό… πολυβόλο του Παναθηναϊκού με μία πολύ δύσκολη επίθεση έκανε το 24-26 και έδωσε ξανά το προβάδισμα στα σετ στην ομάδα του.

Στο τέταρτο σετ οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν αποφασισμένοι, με αποτέλεσμα να προηγηθούν γρήγορα με 8-5 κάνοντας πολύ καλή δουλειά από το σερβίς. Χωρίς να χάνει το… μυαλό του, ο ΠΑΟΚ έφυγε με +5 (13-8) με μπλοκ του Ντεν Ντρις στον Κόβαρ αλλά και με 20-15 μετά από λάθη των φιλοξενούμενων.

Το «τριφύλλι» δεν παράτησε το σετ, καθώς μείωσε σε 20-19 μετά από λάθος επίθεση του Ράπτη, ενώ οι «μονομάχοι» ήταν ισόπαλοι σε μία κρίσιμη καμπή του αγώνα με 23-23, ενώ ο Ερνάντεζ έδωσε ματς μπολ στον Παναθηναϊκό (23-24), με τον ΠΑΟΚ όμως να ισοφαρίζει.

Ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά με 26-25, χάνοντας το ένα σετ μπολ μετά το άλλο, την ίδια στιγμή που οι «πράσινοι» έβρισκαν λύσεις ώστε να διατηρούνται στο παιχνίδι. Ο Γιόρνα με μπλοκ άουτ έκανε το 32-31, αλλά στην αμέσως επόμενη φάση ο Πετρέας έκανε το 32 όλα, ενώ ο Κόβαρ έδωσε ξανά σετ-ματς μπολ στον Παναθηναϊκό (32-33).

Η καθοριστική φάση του αγώνα ήρθε στο 34-35, με τον Ερνάντεζ να τελειώνει την κόντρα μπάλα και να δίνει τη νίκη στην ομάδα του με 34-36, σε ένα φανταστικό σετ που κρίθηκε στην παράταση.

Τα σετ: 18-25, 25-16, 24-26, 34-36