Basket League : Με πρώτο σκόρερ τον Πάπας ο Ολυμπιακός τον Απόλλωνα Πάτρας

Ο Ολυμπιακός παρέμεινε αήττητος με τη νίκη του στο ΣΕΦ επί του Απόλλωνα Πάτρας (97-60) στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η πρώτη αγωνιστική του δεύτερου γύρου της κανονικής περιόδου της Basket League.

Οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν στην δεύτερη και στην τρίτη περίοδο της συνάντησης, στις οποίες με επιμέρους σκορ 53-29 μετέτρεψαν το 17-15 του πρώτου δεκάλεπτου σε 70-44 στο τέλος του τρίτου.

Η εξέλιξη του ματς επέτρεψε στον Γιώργο Μπαρτζώκα να μοιράσει τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του. Κανείς από την δωδεκάδα δεν αγωνίστηκε για παραπάνω από 23’ – όσα ο Άλεκ Πίτερς – και έτσι δόθηκε η ευκαιρία στον Τζορτζ Πάπας να αναδειχθεί πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού.

Ο 25χρονος γκαρντ σε σχεδόν 17’ συμμετοχής πέτυχε 16 πόντους με 4/6 τρίποντα, 1/1 δίποντο και 2/2 βολές. Νταμπλ νταμπλ έκανε ο Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος σημείωσε 15 πόντους με 6/9 σουτ εντός πεδιάς και πήρε 10 ριμπάουντ.

Ο Πίτερς είχε 11 πόντους με 3/4 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 43-30, 70-44, 97-60