Super League : “Βύθισε” τον Ιωνικό ο Βόλος και ανέβηκε πέμπτος

“Απέδρασε” από τη Νίκαια ο Βόλος, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Οτζέγκοβιτς στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων!

Η ομάδα του Κώστα Μπράτσου πήρε το σπουδαίο τρίποντο, που τη φέρνει στην 5η θέση της βαθμολογίας, ενώ την ίδια ώρα ο Ιωνικός βρίσκεται πλέον με την πλάτη στον τοίχο.

Η πρώτη φάση που άναψε τα…αίματα στη Νεάπολη καταγράφηκε στο 9΄.

Ο Σάκιτς ύψωσε επικίνδυνα το πόδι του και στο κατέβασμα βρήκε (άθελά του) τον Ντέλετιτς στο κεφάλι. Ο διαιτητής Περράκης έδειξε κίτρινη κάρτα τον αμυντικό του Ιωνικού και το VAR «συμφώνησε» μαζί του, κόντρα στις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για απευθείας κόκκινη κάρτα.

Στο πρώτο ημίωρο το παιχνίδι παρότι είχε καλό ρυθμό και ελάχιστες διακοπές, εν τούτοις δεν είχε να παρουσιάσει αξιόλογες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες με τον Βόλο να έχει περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια του.

Ο Ιωνικός «φλέρταρε» για πρώτο φορά με το γκολ στο 31΄.

Ο new entry και μεταγραφικό απόκτημα του Ιανουαρίου, Κέιν Γούλερι, έφυγε στην πλάτη της άμυνας των Θεσσαλών, πάτησε περιοχή και σούταρε, ωστόσο ο Κλέιμαν έδειξε τα αντανακλαστικά του, απέκρουσε σωτήρια και στέρησε το γκολ από τον Άγγλο μεσοεπιθετικό που έδειξε καλά στοιχεία στο ντεμπούτο του με τους Νικαιώτες.

Ο Βόλος «ισοφάρισε» τις χαμένες ευκαιρίες στο 45΄. Ο Τσιρίνος βρέθηκε μόνος στο ύψος της μικρής περιοχής σούταρε και ο Τσιγκρίνσκι την τελευταία στιγμή έβαλε την κόντρα κι έστειλε την μπάλα κόρνερ.

Η πρώτη καλή στιγμή στο β΄ημίχρονο καταγράφηκε στο 56΄. Μετά από κόρνερ του Λοβέρα και κεφαλιά του Κάνιας, στο πρώτο δοκάρι η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία του Κλέιμαν, χωρίς να βρεθεί κανείς παίκτης του Ιωνικού να την στείλει στα δίχτυα.

Στο 62΄ο Περράκης σφύριξε πέναλτι υπέρ του Βόλου για μαρκάρισμα του Ροαμό στον Μπαριέντος. Ωστόσο το VAR κάλεσε τον διαιτητή να πάει να δει τη φάση κι αφού ο ρέφερι πήρε πίσω το πέναλτι τιμώρησε με κίτρινη κάρτα για «θέατρο» τον Μπαριέντος.

Καλή στιγμή για το Βόλο στο 69΄. Ο Ντέλετιτς εκτέλεσε κόρνερ ο Πίρινεν έπιασε αμαρκάριστος την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση χωρίς να βρει στόχο.

Στο 71΄μετά από ωραία σέντρα του Βαλεριάνου ο Μάντζης δεν κατάφερε να βρεθεί στην πορεία της μπάλας στο ύψος της μικρής περιοχής και να την στείλει στα δίχτυα.

Ο τεχνικός του Βόλου έριξε στο ματς τον Κούτσια αντί του Τσιρίνος στο 74΄κι έπαιξε με δύο επιθετικούς (Οζέγκοβιτς – Κούτσιας) για τα υπόλοιπα λεπτά και με στόχο να διεκδικήσει με περισσότερες αξιώσεις το γκολ.

Στο 87΄ο Κλέιμαν κράτησε ανέπαφη την εστία του μετά από επικίνδυνο σουτ του Ελευθεριάδη στην τελευταία καλή στιγμή των γηπεδούχων στο ματς.

Στο 90΄’ ο Βόλος κέρδισε πέναλτι – μέσω του VAR – μετά από χέρι του Τσιγκρίνσκι από σουτ του Οζέγκοβιτς έξω από την περιοχή. Ο Οζέγκοβιτς βρήκε στόχο από την άσπρη βούλα και έδωσε την πολύτιμη νίκη (0-1) στην θεσσαλική ομάδα.

Ο σούπερ – Κλέιμαν έκανε φοβερή απόκρουση στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων με σπουδαία απόκρουση σε ανάποδο γυριστό σουτ του Μάντζη.

Ο Ιωνικός δεν κατάφερε ούτε με αντίπαλο το Βόλο να πάρει την πολυπόθητη νίκη, τη γλυκιά γεύση της οποίας απόλαυσε για πρώτη και τελευταία φορά στη φετινή κούρσα του πρωταθλήματος στο Ηράκλειο κόντρα στον ΟΦΗ στις 5 Νοεμβρίου.

Οι Νικαιώτες παραμένουν στον πυθμένα της βαθμολογίας με μόλις 8 βαθμούς κι η αποστολή τους να σώσουν την…παρτίδα της παραμονής, δυσκολεύει ολοένα και περισσότερο.

Ο Βόλος πήρε πολύτιμο «διπλό» στη Νεάπολη και με το «τρίποντο» που έριξε στο σακούλι, προσπέρασε στη βαθμολογία τον Άρη (28 βαθμοί) και ανέβηκε στη πέμπτη θέση με 29 βαθμούς.

Ο διαιτητής Κωνσταντίνος Περράκης (Αθήνας) που τα έκανε…σαλάτα και «σώθηκε» από το VAR έδειξε κίτρινη κάρτα στους Σάκιτς, Άλχο, Σόουζα, Οζέγκοβιτς, Μπαριέντος, Τσιγκρίνσκι.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Σάκιτς, Σόουζα, Τσιγκρίνσκι, Βαλεριάνος, Σεμπά, Ρομαό (92΄Καμπράλ), Γούλερι (80΄Ελευθεριάδης), Κάνιας, Λοβέρα (58΄Φαντιγκά), Μάντζης.

ΝΠΣ Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Πίρινεν, Λούνα, Μπαριέντος, Μεταξάς, Μεθκίδα (81΄Καρτάλης), Τσιρίνος (74΄Κούτσιας), Ντέλετιτς, Οζέγκοβιτς (93΄Οζέγκοβιτς).