Super League 2 : “Χ”ωρίς νικητή το πρώτο ματς της 12ης αγωνιστικής (vid)

Ισόπαλοι δίχως τέρματα (0-0) αναδείχθηκαν για δεύτερη φορά φέτος, μετά και την αναμέτρηση του Κυπέλλου Ελλάδας (0-1 στην παράταση), Μακεδονικός και Αναγέννηση Καρδίτσας, για την 12η αγωνιστική της Super League 2 στο γήπεδο του Μακεδονικού, αποδεικνύοντας ότι πρόκειται για δύο ισάξιες ομάδες στον αγωνιστικό χώρο.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα προσεκτικές και να αποφεύγουν τα ρίσκα. Η Αναγέννηση περιορίστηκε σε πιο παθητικό ρόλο, με τον Μακεδονικό να ψάχνει διαδρόμους προς την περιοχή των φιλοξενούμενων μέσω της κυκλοφορίας της μπάλας.

Η μοναδική ευκαιρία των φιλοξενούμενων ήταν μια κεφαλιά του Αθανασιάδη σε δεύτερο χρόνο μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 20ό λεπτό, με τον Ιωαννίδη να μπλοκάρει σταθερά, ενώ επτά λεπτά αργότερα ο Σάντσεθ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί μια επικίνδυνη σέντρα η οποία μπέρδεψε τον Γκόλια και τον Γκέκα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για θεαματικό παιχνίδι, με τον Αθανασιάδη να βλέπει την κεφαλιά του να μην καταλήγει στα δίχτυα, στο 46′, μετά από σπουδαία ενστικτώδη απόκρουση του Ιωαννίδη με τα πόδια, ενώ στην αντεπίθεση, ο Τσιλιγγίρης πέρασε έξοχη πάσα στον Σαραντίδη που εκτέλεσε αδύναμα, θεωρώντας λανθασμένα ότι βρισκόταν σε θέση offside.

Ο Μακεδονικός απείλησε στην συνέχεια με ένα μακρινό σουτ του Χασάνογλου, ενώ στο 64′, ο Γιώργος Αμανατίδης προχώρησε σε διπλή αλλαγή, με την είσοδο των Ζαννάκη και Ταχματζίδη στο παιχνίδι. Ο τελευταίος, μάλιστα, απείλησε άμεσε, με ένα μονοκόμματο σουτ και έπειτα με μια κεφαλιά, προσπάθειες που αμφότερες κατέληξαν άουτ.

Προς το τέλος του αγώνα, και με την ένταση να ανεβαίνει, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έφτασαν κοντά στο γκολ, με τον Αθανασιάδη να κάνει ωραίο πλασέ στο 84ο λεπτό και να στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ, ενώ στις καθυστερήσεις, ο Ιωαννίδης εξουδετέρωσε ένα επικίνδυνο γύρισμα του Γιάκου προς την περιοχή.

Το τελικό 0-0 διατηρεί τον Μακεδονικό 4 βαθμούς πίσω από την Αναγέννηση στην βαθμολογία του Βορείου Ομίλου της Super League 2, και 5 πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού, με τους «πράσινους» να περιμένουν πια τα αποτελέσματα των υπόλοιπων αγώνων της 12ης αγωνιστικής και να ξεκινούν την προετοιμασία τους για τον επόμενο αγώνα στην Ρόδο, κόντρα στον Διαγόρα.

Μακεδονικός (Γιώργος Αμανατίδης): Ιωαννίδης, Χασάνογλου, Λισγάρας, Σαραγιώτης, Τσουκάνης, Λεωνιδόπουλος, Παναγιωτούδης, Γαρύφαλλος, Τσιλιγγίρης (76′ Γουνόπουλος), Σάντσεθ (64′ Ζαννάκης), Σαραντίδης (64′ Ταχματζίδης)

Αναγέννηση Καρδίτσας (Περικλής Αμανατίδης): Γκέκας (65′ Τσέλιος), Καρδάρης (65′ Πρίκας), Γκόλιας, Σκόνδρας, Δημόπουλος, Σταμόπουλος (89′ Γκίνης), Αναστασόπουλος, Κοζορώνης, Μπάλλας (86′ Θεολόγης), Γιάκος, Αθανασιάδης