Α ΕΠΣ Ημαθίας : Συγκεντρωτικά τα φύλλα αγώνων της 12ης αγωνιστικής, ο πίνακας των σκόρερς και η επόμενη αγωνιστική

Αγωνιστική δράση το Σάββατο (21/1) στο πρωτάθλημα της Α Ερασιτεχνικής στην ΕΠΣ Ημαθίας, με τη διεξαγωγή πέντε αναμετρήσεων.

Stats – Tips

1. Σημειώθηκαν συνολικά 20 τέρματα σε πέντε παιχνίδια. Τα 14 εξ αυτών σημείωσαν οι γηπεδούχοι και 6 οι φιλοξενούμενοι.

2. Έχουν σκοράρει μέχρι στιγμής 82 ποδοσφαιριστές και έχουν καταγραφεί δύο αυτογκόλ. Τα τέρματα που έχουν σημειωθεί στην κατηγορία είναι 225.

3. Εντυπωσιακό στατιστικό στοιχείο καταγράφηκε σήμερα και θέλει… υπερανάλυση για να δούμε αν έχει συμβεί ξανά τα τελευταία 10 χρόνια. Τα μισά ακριβώς τέρματα της αγωνιστικής ήταν τα πρώτα των εν λόγω ποδοσφαιριστών με τις ομάδες τους, ενώ χαρακτηριστικό είναι πως οι τέσσερις από τους πέντε παίκτες των Τρικάλων, σκόραραν για πρώτη φορά με τα πράσινα!

4. Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον προμηνύεται η μάχη για το “Χρυσό Παπούτσι”. Οι Βασιλείου και Σαρκατζής δεν σκόραραν σήμερα (παραμένουν στα 11 γκολ), ενώ στα 9 προστέθηκαν πλέον και οι Γκρεστ Κίτσα (Φίλιππος Μελίκης αλλά προσεχώς Αγία Μαρίνα) και Χασιώτης (Μακροχώρι), με τον δεύτερο μάλιστα να πετυχαίνει τα τρία από τα τέσσερα γκολ της ομάδας του κόντρα στον ΝΠΣ Βέροια.

5. Με ανατροπή η νίκη της Αγίας Μαρίνας στη Νάουσα, η οποία είναι η 9η που σημειώνεται φέτος. Όλα τα γκολ στο συγκεκριμένο ματς σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Βασιλειάδη να πετυχαίνει μεν το πρώτο του γκολ στον ΦΑΣ Νάουσα αλλά το τέταρτο στο πρωτάθλημα, καθώς έχει σημειώσει άλλα τρία με τα Λευκάδια.

6. Για ακόμη ένα παιχνίδι, τα Λευκάδια…΄καταρρέουν μετά το 30ο λεπτό. Κάτι ανάλογο έγινε στην Αλεξάνδρεια (1η αγων) στην ήττα με 1-0 (το γκολ στο 84′), με τη Βέροια (5-0, όλα στο δεύτερο ημίχρονο), με Κοπανό (0-3, όλα μετά το 36′), με Αγία Μαρίνα (0-6, το πρώτο στο 42′), με ΑΕ Αλεξάνδρειας (1-6, το σκορ άνοιξε στο 28′) και σήμερα με τον Κοπανό, όλα μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα.

7. Τελευταία φορά που αναμετρήθηκαν Απόλλων και Φίλιππος Μελίκης στον Άγιο Γεώργιο ήταν στις 24/3/2013 για την 27η αγωνιστική της Α1 Ερασιτεχνκής. Οι “πράσινοι” είχαν επικρατήσει με 2-0 χάρη στα γκολ των Βύζα και Παπαρέντη.