League Cup : “Θρυλική” ανατροπή και πρόκριση στον τελικό!

Την πρόκριση στον τελικό του League Cup πανηγύρισε με ανατροπή, η ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού!

Η ομάδα του Πειραιά ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση από τον πρώτο ημιτελικό στη Σύρο, αφού στην κρίσιμη ρεβάνς στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», επικράτησε με 3-0 σετ (25-17, 26-24, 25-21) του Φοίνικα και κατέκτησε το «χρυσό» σετ (16-14), παίρνοντας την πρόκριση στον τελικό του θεσμού, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση στο Ρέντη, κυριάρχησαν απόλυτα της ομάδας της Σύρου και πέτυχαν μία μεγάλη ανατροπή, μετρώντας επτά άσσους και 10 μπλοκ. Ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε την ποιότητα που διαθέτει και απέδειξε, πως με ανάλογες εμφανίσεις, μπορεί να πετύχει όλους τους στόχους του. Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού αναδείχθηκε ο Στερν, με 22 πόντους, με τους Κουμεντάκη και Ιντάλγκο να ακολουθούν με 16!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά και πήρε προβάδισμα με 5-3, με εξαιρετική επίθεση του Κουμεντάκη. Ο Στερν κέρδισε μπλοκ, για το 7-5, με τον Σλοβένο διαγώνιο να ανεβάζει τη διαφορά στο +3 (9-6). Στη συνέχεια, ο Ιντάλγκο έδωσε «αέρα» τεσσάρων πόντων (11-7) στον Ολυμπιακό, ενώ πέτυχε ωραίο άσσο, για το +5 (14-9). Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, με τον Ιντάλγκο να κερδίζει δύο ακόμη πόντους, για το 19-13. Μετά από άουτ των φιλοξενούμενων, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 23-17, με τον Ιντάλγκο να «καθαρίζει», με δύο σερί άσσους, το σετ (25-17).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, ο Στερν ισοφάρισε σε 4-4 για τον Ολυμπιακό, με τον Φοίνικα να παίρνει, στη συνέχεια, προβάδισμα +3 (7-10). Ο Στερν μείωσε σε 10-9, ο Κουμεντάκης ισοφάρισε σε 12-12, με τους «ερυθρόλευκους» να προσπερνούν για πρώτη φορά στο σετ, με 13-12, μετά από άουτ των φιλοξενούμενων. Με πρώτο χρόνο του Λινάρδου, ο Ολυμπιακός έφτασε στο +2 (15-13), ενώ με δυνατό καρφί του Ιντάλγκο, «ανέβηκε» στο +3 (19-16). Ο Θρύλος συνέχισε την κυριαρχία του και ξέφυγε με +4 (20-16), σε ένα κρίσιμο σημείο, με άσσο του Στερν, ενώ ο Παγένκ «έγραψε» το 21-17. Με τρομερό άσσο του Ιντάλγκο, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο +5 (22-17), ο Φοίνικας μείωσε σε 22-21, όμως ο Κουμεντάκης έκανε το 23-21. Ο Φοίνικας πίεσε και έφτασε σε σετ μπολ (23-24), όμως ο Φρομ έστειλε την μπάλα άουτ, για το 24-24 και ο Κουμεντάκης, με μπλοκ άουτ, έκανε το 25-24 για τον Ολυμπιακό! Με τον Θρύλο να κατακτάει το σετ, με 26-24, κάνοντας το 2-0, μετά από άουτ επίθεση των φιλοξενούμενων!

Ανάλογη η εικόνα και στο τρίτο σετ, στο οποίο οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 8-6, μετά από τρομερή άμυνα και επίθεση του Στερν. Ο Φοίνικας, με 3-0 σερί, προσπέρασε (8-9), όμως ο Κουμεντάκης έδωσε ξανά προβάδισμα στον Ολυμπιακό, με 10-9, ενώ ο Λινάρδος σήκωσε «τείχος», για το 11-9. Με άσσο του Τράβιτσα, ξέφυγε με +4 (13-9), ενώ με μπλοκ του Λινάρδου, έφτασε στο 17-10! Στη συνέχεια, με δύο διαδοχικές επιθέσεις του Παγένκ, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν απόσταση έξι πόντων (21-15) από τον Φοίνικα, ο οποίος μείωσε σε 21-16 και 22-17. Ο Στερν κέρδισε έναν ακόμα πόντο, για το +6 (23-17), η ομάδα της Σύρου πλησίασε σε 23-20, με τον Κουμεντάκη να οδηγεί τον Ολυμπιακό σε σετ μπολ (24-20). Έτσι, ο Ιντάλγκο, με ωραία επίθεση, έκανε το 25-21 και το 3-0, στέλνοντας το ματς σε «χρυσό» σετ!

Με επιθέσεις των Στερν και Ιντάλγκο, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 1-0 και 2-1 στο «χρυσό» σετ, με τον Κουμεντάκη να πλασάρει εξαιρετικά, για το 5-3! Με μπλοκ του Λινάρδου, ο Ολυμπιακός έφτασε στο +3 (6-3), ενώ με τριπλό «τείχος», κράτησε τη διαφορά, για το 9-6, με τον Κουμεντάκη να δηλώνει ξανά «παρών», για το 10-7. Ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 10-10 και στη συνέχεια, προσπέρασε με +2 (10-12), όμως ο Στερν ισοφάρισε σε 12-12, με άσσο! Ο Τράβιτσα έκανε το 13-12, με τον Στερν να κάνει το 16-14, με μπλοκ άουτ και να ολοκληρώνει την ανατροπή-πρόκριση στον τελικό!

Τα σετ: 25-17, 26-24, 25-21, 16-14

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 52 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων, ενώ του Φοίνικα Σύρου από 5 άσσους, 33 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων

Ολυμπιακός (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 7 (6/14 επ., 1 μπλοκ), Στερν 22 (19/34 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 16 (16/30 επ., 56% υπ. – 44% άριστες), Τράβιτσα 4 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Λινάρδος 4 (1/3 επ., 3 μπλοκ), Ιντάλγκο 16 (9/26 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ, 54% υπ. – 46% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 57% υπ. – 48% άριστες), Χανδρινός, Ζουπάνη.

Φοίνικας Σύρου (Σένισιτς): Μιχάλοβιτς 13 (9/30 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαλεξίου 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 2 (0/5 επ., 2 μπλοκ), Κλίνκενμπεργκ 8 (8/22 επ., 55% υπ. – 50% άριστες), Ιερεσουέλο 7 (2/4 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Φρομ 10 (8/19 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 36% υπ. – 22% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ., 39% υπ. – 39% άριστες), Γαλιώτος, Σωνάκης (λ.), Ρουμελιωτάκης 2 (2/4 επ.), Παπαδόπουλος 2 (2/2 επ., 25% υπ. – 25% άριστες), Παλαιολόγος (0/1 επ.)