Basket League : Ο Χάγκινς έβαψε κίτρινο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης (vids)

Ο Άρης με πρωταγωνιστές τους Τζος Χάγκινς, Τζέι Ντι Νότε και με βάση την πολύ καλή άμυνα του που ανάγκασε τον ΠΑΟΚ να κάνει 18 λάθη (έναντι 11 των «κιτρινόμαυρων») επικράτησε στο κατάμεστο από 5.000 φιλάθλους Αλεξάνδρειο στο τοπικό ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με σκορ 77-70.

Οι δύο ομάδες μετά τη νίκη του Άρη ισοβαθμούν με ρεκόρ 7-6 (το ίδιο έχει και ο Προμηθέας) με τον «Δικέφαλο του Βορρά», ωστόσο, να έχει το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία μεταξύ τους λόγω της νίκης του με 22 πόντους στο ματς του πρώτου γύρου της κανονικής περιόδου της Basket League στο «Παλατάκι».

Οι γηπεδούχοι με πολύ καλή άμυνα και τον Νότε να πετυχαίνει τρίποντο σχεδόν με την εκπνοή, ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο στο +6 (59-53).Με την έναρξη του τελευταίου δεκάλεπτου, ο Νότε με λέι απ ύστερα από διείσδυση στην ρακέτα του ΠΑΟΚ ανέβασε την διαφορά στους 8 (61-53).

Ο «Δικέφαλος του Βορρά», όμως, με τρίποντο του Τάιλερ Πόλεϊ και καλάθι του Τζέιλεν Χαντς πλησίασε στο καλάθι (61-59) στο 32’. Το ντέρμπι κρίθηκε στο τελευταίο δίλεπτο όταν με δύο σερί καλάθια του Χάγκινς ο Άρης ξέφυγε με 74-68 με 1’ και 14’’ να απομένουν για την λήξη του ματς, ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να σκοράρει και ταυτόχρονα έχανε τα αμυντικά ριμπάουντ.

Τη νίκη των «κιτρινόμαυρων»… σφράγισε ο Νότε με τρίποντο από τα 7,5 μέτρα (77-68) με 11’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης.Ο Νότε με 26 πόντους με 6/10 δίποντα και 4/8 τρίποντα ήταν ο πρώτος σκόρερ του Άρη. Ο 24χρονος Αμερικανός γκαρντ είχε ακόμη 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Ο Χάγκινς ήταν καθοριστικός για τη νίκη των γηπεδούχων γιατί πέτυχε τους 10 από τους 12 συνολικά πόντους του στην τελευταία περίοδο. Ο Ισμαέλ Σανόκο… άγγιξε το νταμπλ νταμπλ με 12 πόντους και 9 ριμπάουντ.Από τον ΠΑΟΚ προσπάθησε περισσότερο ο Χαντς, που είχε 17 πόντους με 3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 39-38, 59-53, 77-70.