Πήρε το ντέρμπι της Αθήνας η Ηλιούπολη και ανέβηκε βαθμολογικά

Σημαντική εντός έδρας νίκη επί του ΠΑΟ Ρουφ πέτυχε η Ηλιούπολη επικρατώντας με 3-1 στο Α’ Δημοτικό Γήπεδο Ηλιούπολης στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Superleague 2.

Στο πρώτο ημίχρονο οι ομάδες μπήκαν «μουδιασμένες» στον αγωνιστικό χώρο, με το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο στο πρώτο 20λεπτο. Στο 21′ ο Μπαστακός ανατράπηκε μέσα στην περιοχή πετυχαίνοντας το 4ο γκολ του με τη φανέλα του «Ήλιου» εν μέσω ξέφρενων πανηγυρισμών. Από εκείνο το σημείο η Ηλιούπολη ανέβασε ρυθμούς με τον Τριανταφυλλάκο να στέλνει τη μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα με όμορφο σουτ μέσα από την περιοχή, ενώ το 3-0 σημείωσε ξανά ο Μπαστακός στο 34′.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε. Ο ΠΑΟ Ρουφ είχε την ευκαιρία να μειώσει στο 55′, ωστόσο ο Καλλέργης αστόχησε από πολύ κοντά. Στο 66′ μια ωραία κομπίνα μεταξύ Τριανταφυλλάκου, Γκουτσούλια και Δημητριάδη δημιούργησε μια καλή ευκαιρία για την Ηλιούπολη, με τον Κουνάδη να αποκρούει δυνατό απευθείας χτύπημα φάουλ και τους αμυντικούς να απομακρύνουν σε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα, στο 69, μετά από χτύπημα κόρνερ, ο Ανδρέου δεν κατάφερε να σκοράρει το 4ο γκολ, με τον πορτιέρο του Ρουφ να στέλνει τη μπάλα κόρνερ. Στο 78′ ο Καλλέργης μείωσε σε 3-1 μετά από κόντρα μέσα στην περιοχή.

ΠΑΕ Ηλιούπολη (Νίκος Παντέλης): Πολίτης, Πολίμος (46′ Γεωργιάδης), Κωστόπουλος, Ανδρέου, Κρητικός (90′ Ηλιόπουλος), Μουριέλ, Γκοτσούλιας, Τριανταφυλλάκος (90′ Άντο), Δημητριάδης (86′ Ντόι), Χέμπερτ (67′ Μπαξεβάνος), Μπαστακός

ΠΑΟ Ρουφ (Γιάννης Γκούμας): Κουνάδης, Δαλαμήτρας, Μκριτσιάν, Λαμπρίδης, Κατσούλης (86′ Γιαννάκου), Ζαχαρός (86′ Δούμας), Καλλέργης, Μαρινάκης (58′ Παπουτσογιαννόπουλος), Νιτσάκης, Φράγκος (14′ Κυριαζής), Σμπώκος (58′ Κουκοβίνης)