Serie A : “Έσωσε την παρτίδα” με Λαουτάρο η Ίντερ, ισόπαλο το ντέρμπι στο Carlo Castellani (vids)

Χάρη στα δύο γκολ του Λαουτάρο Μαρτίνεζ, η Ίντερ έκανε την ανατροπή στο Giovanni Zini και προσπέρασε Μίλαν και Λάτσιο στη δεύτερη θέση. Ισόπαλο το ματς ανάμεσα σε Έμπολι και Τορίνο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και με ένα υπέροχο σουτ του Ντέιβιντ Οκερέκε στο 11′ πήραν προβάδισμα στο σκορ. Η χαρά των ουραγών της κατηγορίας κράτησε δέκα λεπτά, αφού τόσο χρειάστηκε ο Μαρτίνες για να επιστρέψει στα γκολ έπειτα από μία αγωνιστική ξηρασίας. Με ριμπάουντ από σουτ του Έντιν Τζέκο ισοφάρισε σε 1-1 και σκόραρε σε πέμπτο παιχνίδι από τα τελευταία έξι με την Ίντερ.

Το γήπεδο είχε… κατηφορίσει όμως οι παίκτες του Σιμόνε Ιντζάγκι δεν μπορούσαν να βρουν εστία. Όταν το κατάφερναν, ο Μάρκο Καρνεζέκι έσωζε την εστία του μέχρι το 65′, όταν ένα σουτ του Μαρτίνες που κόντραρε και σε αντίπαλο κατέληξε στα δίχτυα. Το προβάδισμα στο σκορ οδήγησε σε απώλεια προσοχής τους φιλοξενούμενους, που όμως απέφυγαν το σοκ στα τελευταία λεπτά κι έφτασαν στο “τρίποντο”.

Λίγο νωρίτερα, η Έμπολι πήρε ισχυρό προβάδισμα δύο τερμάτων απέναντι στην Τορίνο πριν τη συμπλήρωση 70 λεπτών, όμως οι παίκτες της «γκρανάτα» έδειξαν χαρακτήρα και με δύο γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά (82′-85′) κατάφεραν να φύγουν με το βαθμό της ισοπαλίας (2-2) απ’ το «Carlo Castellani», στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστική της Serie A.

Οι γηπεδούχοι «χτύπησαν» από μία φορά σε κάθε ημίχρονο: πρώτα με τον Λουπέρτο στο 37′ και στη συνέχεια με τον Μαρίν στο 69′. Η Τορίνο, όμως, δεν το έβαλε κάτω και με τα γκολ των Ρίτσι (82′) και Σανάμπρια (85′) πήρε έναν πολύ σημαντικό βαθμό, στην προσπάθειά της να διεκδικήσει την 7η θέση που οδηγεί στα προκριματικά του επόμενου Europa Conference League.