Basket League : «Ζωντανή» η Καρδίτσα για την παραμονή

Η Καρδίτσα επιβλήθηκε εντός έδρας με 80-65 του Απόλλωνα Πάτρας, πέτυχε την δεύτερη νίκη της στην Basket League μετά την επικράτηση της για την 2η αγωνιστική στο κλειστό γήπεδο «Γ. Μπουρούσης» στο ματς κόντρα στον Κολοσσό, και έμεινε «ζωντανή» στην διεκδίκηση της παραμονής στα «σαλόνια» του ελληνικού μπάσκετ.

Οι «νεοφώτιστοι» έβαλαν τις βάσεις της δεύτερης νίκης τους στο Επαγγελματικό Πρωτάθλημα στο δεύτερο δεκάλεπτο μετά το πολύ καλό τους ξεκίνημα (12-3 στο 8’ με τέσσερις πόντους του Ρομπέρτο Γκάλινατ).

Η Καρδίτσα με επιμέρους σκορ 10-1 με τρίποντο του Γιώργου Γκιουζέλη και δύο καλάθια του Ντάβιντ Γκάμπροβσεκ μετέτρεψε το 23-21 του 13’ σε 33-22 3’ και 23’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ο Γκιουζέλης πέτυχε νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα και με δύο ακόμη καλάθια του Σον Έβανς και ένα του Γιάννη Αγραβάνη η θεσσαλική ομάδα τελείωσε το πρώτο μέρος στο +16 (42-26).

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντεπιτεθούν στην τρίτη περίοδο και με 8 πόντους του Αλόνσο Βερτζ μείωσαν μέχρι τους 7 (58-51) με 21’’ να απομένουν για την λήξη του δεκάλεπτου. Ο Γκάλινατ, όμως, απάντησε με γκολ φάουλ και η Καρδίτσα τελείωσε την τρίτη περίοδο με προβάδισμα 10 πόντων (61-51).

Πριν συμπληρωθεί το πρώτο δίλεπτο του τελευταίου δεκάλεπτου ο Γιάννης Αθηναίου με δύο τρίποντα ανέβασε την διαφορά στους 16 πόντους (67-51) και εκεί ουσιαστικά κρίθηκε το ματς υπέρ των «νεοφώτιστων».

Λίγο μετά το 35’ και με καλάθι του Γκιουζέλη η διαφορά έφτασε την μέγιστη τιμή των 18 πόντων (76-58) για την Καρδίτσα, που είχε κορυφαίος τους Γκάλινατ (17 πόντοι και 3 ασίστ), τον Έβανς στο ντεμπούτο του με την θεσσαλική ομάδα (13 πόντοι και 7 ριμπάουντ), τον Γκάμπροβσεκ (13 πόντοι με 5/10 σουτ εντός πεδιάς) και τον Γκιουζέλη (9 πόντοι και 8 ριμπάουντ).

Από τον Απόλλωνα προσπάθησε περισσότερο ο Παναγιώτης Φιλιππάκος, ο οποίος είχε 17 πόντους με 3/3 τρίποντα και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 42-26, 61-51, 80-65.