Συγκλονιστικό παιχνίδι στη Γερμανία για τον Προμηθέα και νίκη με 105-103! (vid)

“Αγκαλιά” με την πρόκριση είναι ο εκπληκτικός Προμηθέας, που έδειξε το καλό του πρόσωπο και πέρασε νικηφόρα από τη Γερμανία!

Χάρις σε αυτή την νίκη, η ομάδα της Πάτρας σε περίπτωση ήττας της Τρέντο αύριο, ”κλειδώνει” την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η δυάδα των Τόμασον-Κουλμπόκα οδήγησε τον Προμηθέα στην δεύτερη διαδοχική νίκη της στην διοργάνωση. Οι ”Πατρινοί” βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 8-5, ρίχνοντας παράλληλα το Αμβούργο στο 4-9.

Για την 13η αγωνιστική του EuroCup ο Προμηθέας φιλοξενεί στο ”Δημήτρης Τόφαλος” την Σλασκ Βρότσλαβ (8/2, 19:30), ενώ οι Χάμπουργκ Τάουερς αντιμετωπίζουν εκτός έδρας τους Λόντον Λάιονς (8/2, 21:30).

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν εξίσου καλά την αναμέτρηση, με το σκορ στα μισά του δεκαλέπτου να είναι ισόπαλο (16-16). Στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξα, με τους γηπεδούχους να έχουν όμως να έχει προβάδισμα ενός καλαθιού (26-24).

Ο Προμηθέας ανέβασε την απόδοσή του και έφτασε την διαφορά υπέρ του στους 9 πόντους (33-42) με 5′ για ημίχρονο. Η ομάδα της Πάτρας, συνέχισε να ελέγχει την αναμέτρηση, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα έχοντας ένα προβάδισμα 6 πόντων (48-54).

Στην επανέναρξη το Αμβούργο πραγματοποίησε την αντεπίθεσή του φέρνοντας το ματς στα ίσα με 3 λεπτά για την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου (69-69). Οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου όμως βρήκαν τις λύσεις, πηγαίνοντας στην τελική ευθεία του αγώνα στο +5 (78-83).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο αγώνας εξακολουθούσε να είναι ντέρμπι, με τον Προμηθέα εν τέλει να ”χαμογελάει” χάρις στο το καλάθι του Χογκ με 23” για την λήξη του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 48-54, 78-83, 103-105