Serie A : Έκανε το χρέος της η Ρόμα, εξασφάλισε τη μισή παραμονή η Λέτσε (vids)

Η Ρόμα κέρδισε με 2-0 την Έμπολι χάρη στα γκολ των Ιμπάνιες και Έιμπραχαμ από δύο κόρνερ που εκτέλεσε ο Πάουλο Ντιμπάλα.

Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο μπήκε δυνατά στο ματς και στο έκτο λεπτό βρέθηκε να προηγείται στο σκορ με 2-0. Το πρώτο γκολ το βρήκε από εκτέλεση κόρνερ του Πάουλο Ντιμπάλα με τον Ρότζερ Ιμπάνιες να παίρνει την κεφαλιά και τον Βικάριο να μην κατορθώνει να διώξει την μπάλα. Οι γηπεδούχοι δεν εφησύχασαν κι έψαξαν το δεύτερο γκολ, που θα τους έδινε την ευκαιρία να «κλειδώσουν» το ματς. Πάλι ο Ντιμπάλα από κόρνερ έστειλε την μπάλα στο πρώτο δοκάρι, εκεί όπου ο Τάμι Έιμπραχαμ έβαλε το κεφάλι του κάνοντας δύο τα τέρματα της ομάδας του. Η Ρόμα έβαλε δύο γκολ στα πρώτα έξι λεπτά ενός αγώνα στη Serie A για πέμπτη φορά στην ιστορία της.

Λίγο νωρίτερα, η Λέτσε πήρε σπουδαίο «διπλό» επί της Κρεμονέζε με 2-0 μέσα στην Κρεμόνα για την 21η αγωνιστική της Serie A και την κράτησε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη πλευρά οι Κρεμονέζοι έχασαν μια ακόμα ευκαιρία για να «ξεκολλήσουν» από τον πάτο της βαθμολογίας και το μέλλον τους στην κατηγορία είναι δυσοίωνο.

Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε στο 58’ ο Μπασιρότο με ωραίο σουτ, ενώ στο 69’ ο Στρεφέζα με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του και «σφράγισε» τη νίκη.