Super League : Αναγεννημένος ο Ιωνικός, νίκησε και τον Άρη!

Μεγάλη νίκη για τον Ιωνικό, η δεύτερη συνεχόμενη, που τον βάζει σε άλλα…μονοπάτια όσον αφορά την παραμονή στην κατηγορία. Άλλη μια προβληματική εικόνα από πλευράς Άρη, που είχε ωστόσο ευκαιρίες να αλλάξει τη μοίρα του.

Η υπέροχη εκτέλεση πέναλτι του Λοβέρα στο 61ο λεπτό ήταν αυτή που έκρινε το αποτέλεσμα υπέρ του Ιωνικού, ο οποίος επικράτησε 1-0 του Άρη και πέτυχε την πρώτη του εντός έδρας νίκη στη Stoiximan Super, χάρη στην οποία ανέβηκε πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Ιωνικός έκανε το “δύο στα δύο” με τον Μιχάλη Γρηγορίου στον πάγκο της ομάδας, επικρατώντας 1-0 του Άρη στην έδρα του, σημειώνοντας και την πρώτη του νίκη στη φετινή Stoiximan Super League στη Νεάπολη.

Το χρυσό γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχε ο Λοβέρα στο 61ο λεπτό. Ο Σεμπά κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κουέστα μέσα στην περιοχή. Ο Βραζιλιάνος πήρε την μπάλα από αντικανονική θέση, όμως το “γύρισμα” έγινε από τον Φαμπιάνο, οπότε δεν υπήρχε οφσάιντ. Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός με υπέροχη εκτέλεση πέναλτι έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας, με τον Κουέστα να μην μπορούσε να αντιδράσει, ακόμα και αν έπεφτε σωστά.

Ο Άρης ήταν ελαφρώς ανώτερος στο πρώτο μέρος, αλλά στο δεύτερο ξύπνησε αφού δέχθηκε το γκολ. Είχε κάποιες καλές ευκαιρίες για να πετύχει έστω το γκολ της ισοφάρισης, δίχως όμως αποτέλεσμα. Ο Ιωνικός έφτασε στους 14 βαθμούς και για πρώτη φορά ανέβηκε πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ ο Άρης παρέμεινε στους 31 και την πέμπτη θέση.

Στο πρώτο μέρος έγιναν ελάχιστες καλές φάσεις, με τον Άρη να είναι ελαφρώς πιο ανώτερος από τον Ιωνικό, αλλά να μην μπορεί να βρίσκει κάποιο γκολ.

Η πρώτη τελική του ματς ήταν στο όγδοο λεπτό. Σε φάση διαρκείας στα καρέ του Ιωνικού ο Φαμπιάνο προσπάθησε να σκοράρει με κεφαλιά, αλλά ο Χουτεσιώτης μπλόκαρε. Την ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Ιτούρμπε από μακριά στο 19′.

Τέσσερα λεπτά μετά ο Οντουμπάτζο σπατάλησε μια καλή στιγμή. Ο μπακ των κίτρινων μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και έκανε το διαγώνιο σουτ, το οποίο όμως πέρασε ελάχιστα άουτ. Ο Νταρίντα απείλησε για πρώτη φορά με σουτ από μακρινή απόσταση, αλλά ο Χουτεσιώτης ήλεγχε την πορεία της μπάλας και μπλόκαρε.

Ο Ιωνικός είχε την ευκαιρία να σκοράρει στο 43ο λεπτό. Ο Μάντζης ελίχθηκε μέσα στην περιοχή και έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα βρήκε σε αμυντικό του Άρη και ο Κουέστα δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει.

Από το 58% κατοχής μπάλας του πρώτου ημιχρόνου, ο Άρης αύξησε το ποσοστό στα πρώρα λεπτά του δεύτερου μέρους διατηρώντας και την υπεροχή τους στις προσωπικές μονομαχίες αλλά η προσπάθειά του να ανοίξει την άμυνα του Ιωνικού από τα άκρα δεν υποστηρίχθηκε από τους πλάγιους χαφ. Κι έτσι οι «κίτρινοι» παρέμειναν ακίνδυνοι για να έρθει και η φάση του 59ου λεπτού. Σε κάθε πάσα, η μπάλα χτύπησε στο πόδι του Φαμπιάνο, έφτασε στον ανενόχλητο Σεμπά ο οποίος ανατράπηκε από τον Κουέστα. Η φάση ελέγχθηκε στο VAR τόσο για οφ σάιντ όσο και για την επαφή του Ισπανού τερματοφύλακα με τον παίκτη του Ιωνικού και ο Λοβέρα εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι κάνοντας το 1-0 (61’).

Λίγα δευτερόλεπτα μετά ο Άρης είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει αλλά ο Ρομαό απομάκρυνε την μπάλα προ της εστίας του Ιωνικού έπειτα από κεφαλιά του Νταρίντα για να ακολουθήσει η εξαιρετική αντίδραση του Χουτεσιώτη στο τετ α τετ με τον Γκρέι στο 66’. Ο Άλαν Πάρντιου έριξε τον Αμπουμπακάρ Καμαρά στο παιχνίδι σχηματίζοντας δίδυμο στην κορυφή της επίθεσης με τον Αντρε Γκρέι. Ο Μιχάλης Γρηγορίου απάντησε βάζοντας τρίτο στόπερ, ενισχύοντας παράλληλα και τη μεσαία γραμμή του.

Το ποσοστό κατοχής μπάλας αυξήθηκε για τον Άρη, αλλά στο δεκάλεπτο που ακολούθησε οι «κίτρινοι» δεν είχαν φάση. Αντιθέτως, ο Ιωνικός απείλησε μ’ ένα σουτ του Σεμπά. Ο Πάρντιου έριξε ότι άλλο επιθετικό όπλο είχε στα χέρια του δίνοντας λεπτά συμμετοχής και στον Λούκας Ρουπ. Ο Γερμανός επιχείρησε σουτ, από το ύψος της μεγάλης περιοχής, στο 86ο λεπτό αλλά η κατάληξη αυτού ήταν τουλάχιστον απογοητευτική. Καθώς κυλούσαν τα λεπτά ο Ιωνικός ξόδευε τον χρόνο, κυρίως όμως κρατούσε τον Άρη μακριά από την περιοχή του. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι δεν έκαναν ούτε μία φάση μέχρι το τέλος του αγώνα και μοιραία έφυγαν ηττημένοι από τη Νίκαια.

Ιωνικός (Μιχάλης Γρηγορίου) : Χουτεσιώτης, Βαλεριάνoς, Τσιγκρίνσκι, Ρομαό, Μύγας, Σάκιτς (86’ Μπουενά), Λοβέρα (70’ Αντούνες), Κάνιας, Σεμπά (90+3 Μασάς), Φαντιγκά (86’ Καμπράλ), Μάντζης (70’ Μάνος).

Άρης (Άλαν Πάρντιου) : Κουέστα, Οντουμπάτζο (78’ Ρουπ), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν, Ντουκουρέ (11’ Ματέο Γκαρσία), Νταμπό (78’ Καμάτσο), Νταρίντα, Ιτούρμπε (78’ Εμπακατά), Μαζικού (66’ Καμαρά), Γκρέι

Σταδιακά ο Ιωνικός άρχισε να οχυρώνεται στα καρέ του και να περιορίζει την απειλή του Άρη, με αποτέλεσμα να διατηρήσει το 1-0 μέχρι το τέλος.