“Ασπρόμαυρο” το ντέρμπι της Super League U19 (photos)

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει το μεγάλο ντέρμπι της Super League U19, επικρατώντας του Ολυμπιακού.

Η ομάδα του ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με τον Τζίμα να χάνει ευκαιρία στο 14ο λεπτό, ύστερα από πάσα του Γκούμα, με τους “ερυθρολεύκους” να κόβουν.

Στο 34ο λεπτό ο Ολυμπιακός δημιούργησε για πρώτη φορά, με τον Μουζακίτη να φέρνει τη μπάλα στη περιοχή του ΠΑΟΚ, αλλά η ευκαιρία πέρασε ανεκμετάλλευτη. Έξι λεπτά αργότερα ο Πατήρας έκλεψε τη μπάλα και έφτασε τετ α τετ με τον Μοναστηρλή, αλλά ο Σνάουτσνερ έκοψε πριν σκοράρει ο αντίπαλος του.

Στο 43ο λεπτό ο ΠΑΟΚ βρήκε δίχτυα, με τον Τζίμα, να ντριμπλάρει μέσα στην περιοχή και να πλασάρει για το 1-0.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός είχε ευκαιρία με τον Κουτσίδη, όπου μπλόκαρε ο Μοναστηρλής.

Λίγο μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Σμυρλής έπιασε ένα σουτ έξω από την περιοχή και έκανε το 2-0, με τη μπάλα να καταλήγει στο “Γ’.

Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ είχε μονόλογο μπροστά από την αντίπαλη εστία. Αρχικά ο Αδάμ σούταρε οριακά έξω και στη συνέχεια ο ίδιος νεαρός έβγαλε τον Γεωργιάδη σε θέση βολής, αλλά ο Περλέσι μπλόκαρε σταθερά.

Στο 60ο λεπτό ο Περλέσι έδειξε το ταλέντο του, όπου σταμάτησε τρις τον ΠΑΟΚ, με τος Αδάμ, Σμυρλή και Γκούμα να έχουν μοναδική τριπλή προσπάθεια.

Εννέα λεπτά αργότερα ο Τζίμας έκλεψε τη μπάλα, έβγαλε τον Γκούμα τετ α τετ, αλλά ο Περλέσι απέκρουσε με τα πόδια.

δείτε φωτογραφίες στο talentabout.gr

ΠΑΟΚ (Στέλιος Μαλεζάς) : Μοναστηρλής, Γεωργιάδης, Δεληγιάννης, Φίλων (28΄λ.τρ. Ζίλο), Σινανάι, Σνάουτσνερ, Σμυρλής, Καλόγηρος, Τζίμας (89΄ Μάρτος), Γκούμας (89΄ Τσίκος), Αδάμ (79΄ Γκιτέρσος)

Ολυμπιακός (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος) : Περλέσι, Αρσενίδης, Χρυσόπουλος, Καλογερόπουλος, Κουτσίδης (71΄ Μπακούλας), Φρέρης (71΄ Φρέρης), Κουτσογούλας, Μουζακίτης, Μπ. Κωστούλας (79΄ Μοίρας), Πατήρας, Σταυρόπουλος