Serie A : “Περίπατος” της Νάπολι στο Alberto Picco (vid)

Για ένα ημίχρονο δυσκολεύτηκε στο Alberto Picco της Σπέτσια η Νάπολι. Οι παρτενοπέι έφτασαν πολύ γρήγορα τα τρία γκολ και έκαναν ένα ακόμη βήμα για τον τίτλο.

Με τον Κβαρατσχέλια να ανοίγει το σκορ με πέναλτι και τον Οσιμέν να βάζει άλλα δύο γκολ στη συνέχεια, η Νάπολι πέρασε και από την έδρα της Σπέτσια με 3-0.

Το ματς άρχισε με τους γηπεδούχους να απειλούν με τον Αγουδέλο και τους φιλοξενούμενους με τον Ντι Λορέντσο, για να συνεχιστεί με την ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι να έχει την κατοχή της μπάλας και παράλληλα να έχει και τον Κβαρατσχέλια ορεξάτο, με αποτέλεσμα να παίρνει συνεχώς πρωτοβουλίες. Οι Οσιμέν και Λοσάνο, όμως, δεν ήταν το ίδιο «ζωντανοί» και τελικά το πρώτο ημίχρονο πέρασε με τους Ναπολιτάνους να έχουν την υπεροχή αλλά και όχι και το προβάδισμα.

Αυτό, τελικά, θα το έπαιρναν με το ξεκίνημα του β’ μέρους, αφού στο 46′ ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι για χέρι του Ρέτσα, με τον Κβαρατσχέλια να εκτελεί ένα λεπτό αργότερα και να κάνει το 0-1. Ηταν η στιγμή που όλοι σκέφτηκαν ότι το παιχνίδι έλαβε τέλος και η επιβεβαίωση ήρθε στη συνέχεια από τον Οσιμέν, ο οποίος στο 68′ και στο 70′ είπε grazie στους αμυντικούς της Σπέτσια για τα δύο λάθη τους και ανέβασε το σκορ στο 0-3.

Σπέτσια (Λούκα Γκότι) : Ντραγκόφσκι, Αμπάντου, Καλντάρα (76′ Κρόλις), Νικολάου, Αμιάν, Εσπόζιτο (86′ Βισνιέφσκι), Μπουραμπιά, Αγουδέλο, Ρέτσα, Βέρντε (76′ Τσίποτ), Σομουρόντοβ (76′ Μαλντίνι).

Νάπολι (Λουτσιάνο Σπαλέτι) : Μέρετ, Ντι Λορέντσο, Ραχμάνι, Κιμ, Μάριο Ρουί (74′ Ολιβέρα), Ανγκισά, Λομπότκα, Ζιελίνσκι (62′ Ελμάς), Λοσάνο (46′ Πολιτάνο), Κβαρατσχέλια (74′ Ντομπέλε), Οσιμέν (82′ Σιμεόνε).