Super League : Στην 5η θέση ο Βόλος, 3-0 στη Λιβαδειά

Σπουδαία νίκη στην…κρύα Βοιωτία για τον Βόλο, που τον φέρνει στην 5η θέση και του δίνει ταυτόχρονα ακόμη μεγαλύτερη σιγουριά για την είσοδο στα play off.

Την ίδια ώρα, η ομάδα του Γιάσμινκο Βέλιτς έμεινε στους 13 βαθμούς και στην προτελευταία θέση, ενώ για έκτη σερί αγωνιστική δεν πανηγύρισε τη νίκη.

Με την ΑΕΚ στην «OPAP Arena» παίζει την ερχόμενη Δευτέρα (13/02, 18:30) ο Λεβαδειακός, φιλοξενεί τον Ατρόμητο την Κυριακή στο «Πανθεσσαλικό» ο Βόλος (12/02, 16:00).

Ο Λεβαδειακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και δημιουργούσε συνεχώς ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, με μεγαλύτερη όλων αυτή στο 21’ με τον Λούα Λούα, αλλά ο Κλέιμαν είχε την απάντηση. Ο Παναγιώτου στην συνέχεια ήταν ο κύριος εκφραστής των φάσεων των γηπεδούχων, αλλά ο Γερεμέγεφ έμοιαζε ορισμένες στιγμές απομονωμένος, με τους φιλοξενούμενους να «εξουδετερώνουν» τις φάσεις και προϋποθέσεις των Βοιωτών.

Η ομάδα του Κώστα Μπράτσου άρχιζε να ανεβάζει ρυθμό από τα μισά του πρώτου μέρους και έπειτα και στο 28’ είχε μια μεγάλη ευκαιρία για το προβάδισμα. Ο Τσιρίνος έκανε το σουτ από τα όρια της περιοχής με την μπάλα να κοντράρει και να περνά ελάχιστα πάνω από την εστία.

Το ματς ήταν ισορροπημένο, με τα αρκετά λάθη στον άξονα να παίζουν ρόλο για να πέσει ο ρυθμός, με την τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου να έρχεται στο 45+1’, όταν ο Λούα Λούα έκανε μια επικίνδυνη σέντρα και δεν μπόρεσε κανένας συμπαίκτης του να την εκμεταλλευτεί, με τον Γερεμέγεφ να βρίσκεται στο έδαφος, αλλά τον Παπαπέτρου να μην… συγκινείται! Έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες (0-0).

Στο 47΄ο Παπαπέτρου σφύριξε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Βινίσιους στον Πιρές.

Ωστόσο σε δεύτερο χρόνο κι έπειτα από το τσεκάρισμα της φάσης στο VAR, ο Αθηναίος ρέφερι σωστά πήρε το πέναλτι πίσω, βλέποντας πως ο παίκτης του Λεβαδειακού βρήκε την μπάλα στην επέμβαση του.

Η θεσσαλική ομάδα άνοιξε το σκορ στο 61΄. Έπειτα από αντεπίθεση και ωραία κυκλοφορία της μπάλας, ο Κούτσιας έβγαλε την ασίστ στον Πιρές κι αυτός με κοντινό πλασέ βρήκε δίχτυα (0-1).

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να παίζουν με το πόδι κολλημένο στο… γκάζι και ήταν εμφανώς καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο από το Λεβαδειακό.

Στο 69΄η θεσσαλική ομάδα πέτυχε και δεύτερο γκολ, όταν μετά από σέντρα του Άλχο, ο σούπερ – Ντέλετιτς που έκανε σπουδαίο ματς στο δεύτερο 45λεπτο με άψογη κεφαλιά νίκησε τον Στογιάνοβιτς (0-2).

Το…κερασάκι στην τούρτα για το Βόλο έβαλε ο Κούτσιας στο 90΄ με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή (0-3)

Λεβαδειακός (Γιάσμινκο Βέλιτς): Στογιάνοβιτς, Τσάπρας, Βινίσιους, Τζημόπουλος (65΄Νίκας), Βήχος, Παναγιώτου, Μεχία, Νταμπό, Βρακάς, Λούα Λούα (57΄Σαχπεκίδης), Γερεμέγεφ (65΄Σαβιέρ).

ΝΠΣ Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Σιέλης, Αρούνα, Γκάτζι, Λούνα, Πιρές (92΄Ταχάτος), Τσίρινος (80΄Καρτάλης), Ντέλετιτς (88΄Πίρινεν), Κούτσιας.