Premier League : Αντέχει στη μάχη του τίτλου η Γιουνάιτεντ (vid)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Λιντς με 2-0 για την 23η αγωνιστική της Premier League και διατηρεί τις όποιες ελπίδες έχει για τον τίτλο.

Η ομάδα του Τεν Χαχ άλλαξε πρόσωπο στο β’ μέρος, ο Ράσφορντ άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη, χάρη στο 2-0 κόντρα στη Λιντς βρέθηκε στο -5 από την κορυφή (με δυο ματς περισσότερα). Μπορεί εντός έδρας να… κόλλησε πριν λίγες ημέρες, ωστόσο χάρη στο εξαιρετικό δεύτερο 45λεπτο πήρε αυτό που ήθελε και πλέον ρίχνει… ματιές ακόμα και στον τίτλο!

H Λιντς μπήκε πιο δυνατά, πίεσε και στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης είχε την πρώτη φάση, αλλά ο Μπάμφορντ από κοντά δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα. Η Γιουνάιτεντ αδυνατούσε να βρει λύσεις, ήταν «εγκλωβισμένη», με αποτέλεσμα να μην έχει τον τρόπο να φανεί απειλητική. Τα λάθη ήταν διαδοχικά, όμως ο Σάμερφιλ όσες φορές προσπάθησε δεν κατάφερε να σκοράρει. Η ομάδα του Τεν Χαγκ πήρε μέτρα μετά το 30′, έγινε πιο επιθετική και στα τελευταία λεπτά του α’ μέρους έχασε καλές ευκαιρίες να σκοράρει, όμως ο Μελιέ είχε την απάντηση στο μεγάλο τετ α τετ με τον Μπρούνο. Μάλιστα, στην εξέλιξη της φάσης, ο Έιλινγκ λίγο έλειψε να σημειώσει αυτογκόλ.

Η Λιντς μπήκε πιο δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ο Ντε Χέα ήταν εξαιρετικός στις τοποθετήσεις, κρατώντας το μηδέν. Ο Λισάντρο πέρασε στόπερ, ο Σο στα αριστερά και η παρουσία του Γκαρνάτσο στη θέση του Σάντσο άλλαξε όλη την εικόνα. Στο 64′ η σουτάρα του Νταλότ σταμάτησε στο δοκάρι, με τη Γιουνάιτεντ να συνεχίζει στην πίεση. Η λύτρωση ήρθε στο 80ο λεπτό, όταν ο Ράσφορντ από υπέροχη σέντρα του Σο κατάφερε με κεφαλιά να πετύχει το 1-0. Στο 85′ ήρθε και το κερασάκι στην τούρτα με την κούρσα του Γκαρνάτσο και το τρομερό τελείωμα, με τον Αργεντινό να πετυχαίνει το δεύτερο γκολ του στο πρωτάθλημα. Ράσφορντ και Βέγκχορστ βρήκαν δίχτυα στα τελευταία λεπτά, αλλά ακυρώθηκαν τα τέρματά τους…