Premier League : “Καθάρισε” ο Σον για την Τότεναμ (vid)

Η Τότεναμ είχε ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο και με δύο γκολ, προσπέρασε τη Νιούκαστλ στη μάχη της τετράδας.

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν στον πάγκο τον Αντόνιο Κόντε που αναρρώνει από χειρουργική επέμβαση, όμως υπό τον βοηθό του Κρίστιαν Στελίνι επέστρεψαν στις νίκες και έφτασαν τους 42 πόντους, έναν πάνω από τις «καρακάξες» αλλά και με ματς περισσότερο.

Τα «σφυριά» έχασαν μετά από τρεις αγωνιστικές και είναι στην επικίνδυνη ζώνη με 20 πόντους, έναν λιγότερο από την 17η Μπόρνμουθ.

Το πρώτο ημίχρονο δεν πρόσφερε ιδιαίτερες συγκινήσεις, με τους «σπερς» να ανοίγουν το σκορ στο 55ο λεπτό, όταν μετά από μία ωραία συνεργασία Χόιμπιεργκ – Ντέιβις, η μπάλα έφτασε στον Έμερσον Ρόγιαλ που «εκτέλεσε» τον Φαμπιάνσκι.

Το 2-0 έκανε ο Σον, τρία λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι, με τον Κέιν να του δίνει ασίστ μετά από λάθος του Ογκμπόνα στην άμυνα της Γουέστ Χαμ.

Tότεναμ (Κρίστιαν Στελίνι): Φόρστερ, Ρομέρο, Ντάιερ, Λανγκλέ (78′ Πέρισιτς), Έμερσον Ρόγιαλ, Σκιπ (89′ Σαρ), Χόιμπιεργκ, Ντέιβις, Κουλουσέφσκι (89′ Λούκας), Ρισάρλισον (68′ Σον), Κέιν

Γουέστ Χαμ (Ντέιβιντ Μόγιες): Φαμπιάνσκι, Κέχρερ, Ογκμπόνα (82′ Tζόνσον), Αγκέρντ, Τσούφαλ, Σούτσεκ, Ράις, Έμερσον (82′ Φορνάλς), Μπόουεν, Ντάουνς (72′ Μπενραχμά), Αντόνιο (72′ Ινγκς).